27. července 2014 –– média –– Ondřej Krynek
Do prodeje se dostává unikátní česká kniha 1898 Diskuse 2014, která pohledem 22 architektů a designerů v jedné části hodnotí situace jejich oboru v době před revolucí a v druhé v roce 2014. Netradičně koncipovaný časosběrný dokument od Jiřího Pelcla a Ivy Knobloch obsahuje předmluvu obou autorů i Adama Gebriana.
„Kniha je výjimečná ve svém časosběrném rozměru, dosud se u nás nikdy nevyjadřovali autoři ke svému oboru po čtvrtstoletí, a to v rozdílných společenských režimech,“ přibližuje Jiří Pelc specifika publikace, jejíž první polovinu připravil v roce 1988 s 22 generačně blízkými architekty a designery, narozenými v Československu mezi lety 1950 a 1960. První část obsahuje autentická svědectví o situaci designu v podmínkách reálného socialismu a osobní vize autorů, směřující k postmoderně.
Druhou část knihy tvoří záznam stejných autorů, kteří se však vyjadřují k současnému stavu architektury a designu s ohlédnutím na uplynulých 25 let. „Dokument můžeme číst jako generační záznamy ze dvou diametrálně odlišných dob, ale i jako setkání jednotlivých osobností se sebou samými tehdy, kdy jim bylo pětatřicet let, a nyní, v době profesionální zralosti,“ popisuje knihu vydávající Vysoká škola uměleckoprůmyslová, nově přejmenovaná na UMPRUM.
V rozsáhlé knize jsou zastoupeni následující architekti a designeři: Miloš Beran, Markéta Cajthamlová, Vít Cimbura, Luděk Hanzal, Václav Hodan, Bohuslav Horák, Jaroslav Hreščák, Viliam Chlebo, Jiří Javůrek, Aleš Lang, Jiří Lasovský, Jiří Pelcl, Jaroslav Poláček, Petr Růžička, Václav Šmolík, Jiří Špaček, Jaroslav Šusta, Tomáš Turek, Vlastimil Vagaday, Barbora Vančurová, Mikoláš Vavřín, Jiří Vorel. Publikace stojí 500 korun.
Knihu 1989 Diskuse 2014 zakoupíte na DesignBuy.cz
Foto: Ondřej Krynek a UMPRUM
Zdroj: UMPRUM