16. října 2014 –– média –– Ondřej Krynek
Fotograf Jan Rambousek spolu s Tomášem Kopečným a velkým podpůrným týmem vytvořili unikátní The Silver Arrows Project, který připomíná legendární okamžiky závodů Stříbrných šípů v letech 1934 až 1939. Spojením originální fotografie a propracované počítačové 3D grafiky vzniklo celkem 12 detailně propracovaných velkoformátových tisků.
„Zveme vás na velkou jízdu. Právě teď se před vašima očima odehrají nejslavnější chvíle příběhu Stříbrných šípů; a to v úchvatném měřítku velkoformátových tisků a v detailech, jaké by dobová fotografie nikdy nezachytila. Legendární vozy Mercedes-Benz a Auto Union stříbrné barvy stejně jako další proslulé značky nyní znovu ožívají kombinací autorské fotografie a nejpokročilejší počítačové 3D grafiky,“ popisují projekt tvůrci.
V celkem 12 velkoformátových panoramatických obrazech můžeme sledovat celou závodní legendu jménem Silver Arrows, německy Silberpfeil. Příběh začíná u jejího vzniku dne 3. června 1934, kdy byl v rámci závodů Grand Prix představen automobilkou Mercedes-Benz vůz nového typu natřený bílou barvou charakterizující německé vozy. O kilogram tehdy však přesáhl povolenou hmotnost a do závoru měl být diskvalifikován. Manažer týmu však nechal na poslední chvíli z karoserie obrousit lak a stříbrná legenda byla na světě.
V dalších obrazech sledujeme start ve Francii téhož roku, slavné vítězství v Libyi v roce 1935, závod vozů ve Španělsku poznamenaný defektem od létajících kamenů, nehodu za deště v Monaku v roce 1936, stíhací závod v klopené zatáčce v Německu v roce 1937, defekt pneumatiky na Masarykově okruhu v Československu, efektní Doningtonský skok v Anglii, oheň mercedesu Manfreda von Brauchitscha v německém depu v roce 1938, prudký déšť na trati ve Švýcarsku, nehodu na vlhké trati v Belgii v roce 1939 a poslední vítězství Německa v témže roce na Nürburgringu.
Všechny tyto velkoformátové tisky, které vznikly k 80. výročí a předcházelo jim několikaměsíční fotografování i animování, je možné si zakoupit v limitované sérii 80 či pěti kusů od každého motivu ve 150 nebo 260 centimetrové šíři. „Věříme, že s námi příběh Stříbrných šípů a lidí kolem nich prožijete stejně autenticky, jak ho prožívaly statisícové davy na tribunách závodních okruhů v době, kdy se po asfaltu proháněly legendy,“ dodávají autoři projektu Jan Rambousek a Tomáš Kopečný.
Za výslednými 12 velkoformátovými tisky je celkem dva a půl roku práce. Tvůrci nejdříve zdokumentovali historické reálie pomocí autentických záběrů, aby se výsledek co nejvíce přiblížil realitě. Následovaly první skici a počítačové modelování krajin, závodišť a 20 do detailu propracovaných vozů. Realističnost byla docílena i pomocí fotografování více jak 50 lidí v přibližně 200 kostýmech v předem vytypovaných lokacích jako lesní cesta či vesnice. Všechny vytvořené materiály pak už doladila postprodukce, která všem 170megapixelovým obrazům dala punc perfekcionalismu.
DesignVid.cz nabízí video Podívejte se jak vznikal unikátní Silver Arrows Project
Foto a zdroj: The Silver Arrows Project