15. července 2009 –– média –– Monika Hanková
Brzy uplyne deset let od vzniku jednoho z nejoriginálnějších nakladatelství dětské literatury v České republice. Baobab se od konkurence odlišuje spoluprací s českými výtvarníky a důrazem na špičkový grafický design knih a plakátů, dále orientací výlučně na nekomerční literaturu i mnoha kulturními aktivitami určenými pro celou rodinu.
Nakladatelství seznamuje naše nejmenší především s původními texty českých autorů, ovšem v produkci Baobabu nalezneme i to nejlepší z překladové dětské literatury (za všechny jmenujme např. Timotheé de Fombelle Tobiáš Lolness – I. Život ve větvích). Jednotlivé tituly je možné sehnat v dobrých knihkupectvích, ve vybraných kavárnách (v Praze např. Fra, Dobrá trafika či Řehoř Samsa, v Brně Spolek), nově též kupř. v některých obchodech s alternativní módou a designem jako je třeba pražský Hard-De-Core.
Baobab nabízí několik edic – „Do malé kapsy“ představuje těm nejmenším nová jména na české scéně, tedy mladé nadějné autory. Baobab se však zaměřuje na široké spektrum dětských čtenářů, od těch začínajících po již zkušené. Právě pro ně je určena další edice s názvem „Bigbao“ – zde vychází dobrodružné knihy určené pro dospívající mládež. Novou ediční řadou je „Lemur“, s výběrem klasiků české i světové ilustrované knihy pro děti.
K nejoblíbenějším titulům patří Můj medvěd Flóra – poutavý příběh z pera výtvarnice a spisovatelky, autorky tzv. bilderbuchů, Daisy Mrázkové, o malé plyšové medvědici nalezené ve sněhu a jejím životě v nové rodině, spatřil světlo světa poprvé již před třiceti šesti lety a zůstává i nadále jednou z nejkrásnějších dětských knih pro začínající čtenáře.
Nakladatelství spolupracuje s nastupující generací mladých výtvarníků. V okruhu autorů nalézáme ilustrátory, grafické designéry, webdesignéry, animátory, fotografy, scénografy, textilní výtvarníky či linorytce. V nepřeberném množství současné, často neskutečně kýčovité produkce literatury pro děti a mládež, tak Baobab představuje to nejkvalitnější, a to nejen po obsahové stránce, ale především po stránce vizuální. O této skutečnosti svědčí též množství cen, udělené vybraným knihám (viz např. Nejkrásnější kniha roku 2005 pro Šmalcovu abecedu, Zlatá stuha 2005 pro Modrého tygra Terezy a Juraje Horváthových a řada dalších). Z nejmladší autorské generace jmenujme například Doru Dutkovou, ilustrátorku, grafičku a animátorku, která je rovněž autorkou komiksů a animovaných klipů. V Baobabu jí vyšla oblíbená absurdní miniknížečka Vytahaný koblih. Absolventka VŠUP Darja Čančíková je mj. autorkou ceněné knihy Laddugandy, díla na pomezí alba a komiksu. Autorka stvořila jakýsi paralelní fantazijní svět obývaný vymyšlenými, skoro neviditelnými bytostmi. Kniha je charakteristická jemným humorem.
Jak již bylo zmíněno výše, Baobab též pořádá řadu kulturních akcí, především literárně-divadelního charakteru, určených pro celou rodinu. Jedná se o autorská čtení, workshopy, výstavy či divadelní představení. V minulém roce to bylo kupříkladu Baobabí léto v Klášterní zahradě v jihočeské Bechyni. Návštěvník – nezáleží na tom, zda dítě či dospělý – měl možnost zhlédnout několik koncertů, divadelní performanci Metamorfózis famfuláre čili punkovou pantomimu pod taktovkou Vojty Švejdy, prohlédnout si kompletní produkci Baobabu a to vše v prostředí nádherné zahrady nad skalním ostrohem. S tradicí podobných akcí se začalo v roce 2001 v pražském kině Aero; v současnosti je možné navštívit dramatizovaná čtení v divadle Minor. Aktivity Baobabu se ovšem neomezily jen na ČR. Jmenujme například sérii již proběhlých výstav v Japonsku či ve Francii.
Pokud chcete pro své dítě alternativu nebo jen vnést trochu experimentu do předčítání knih na dobrou noc, sáhněte po knize z Baobabu. Poptávka po „baobabích“ knihách je však veliká: množství titulů je vyprodáno a tak je nutné sledovat novou produkci a nakupovat vybrané knihy včas.
Foto a zdroj: Baobab