25. října 2009 –– média –– Ondřej Krynek
U berlínského nakladatelství Gestalten v právě vyšla rozsáhlá publikace Buil-On, která se na 240 stranách věnuje konverzím industriální architektury a přeměně staveb. Nejlépe přeměněné kostely, bunkry, opuštěná venkovská sídla a industriální památky na světě jsou zde zachyceny v plné své kráse a dopodrobna rozebrány.
V České republice letos probíhá v pořadí páté Mezinárodní bienále Industriální stopy, které se velmi pečlivě věnuje industriálním památkám ve všech koutech republiky, propaguje jejich často žalostný stav a upozorňuje například i na každoročně zbourané objekty. Že si historických staveb a industriálního dědictví můžeme vážit a moderně je využít dokazuje právě vydaná kniha Build-On.
Přesně 240 stran silná kniha svým výběrem poukazuje na nejlépe provedené konverze industriální architektury a přestavby historických objektů na světě od méně či více známých architektů. Jak se dá očekávat, celou knihu uvádí na třech stranách jeden ze dvou autorů Lukas Feireiss, který nejdřív historicky připomíná váhu takovýchto staveb, popisuje vznik knihy a její tři kapitoly, které samostatně uvádí i druhý spoluautor Robert Klanten.
První třetina knihy je věnována stavbám, kterým byla nová část přistavěna. Dopodrobna tu jsou rozebrány skvělé počiny jako Caixa Forum Madrid od Herzog & de Meuron, Didden Village od MVRDV, Royal Ontario Museum od Daniela Libeskinda, Akron Art Museum od Coop Himmelblau nebo české Corso Karlín od Ricardo Bofilla. Druhá část knihy se věnuje přestavbám, které jsou viditelné pouze uvnitř. Zde zaujmou přestavěné opuštěné salaše na domy, usedlosti na hotel nebo kostely na bydlení, muzeum či kanceláře.
Třetí část je věnována kompletní změně tváře staveb. Do této kategorie patří konverze staré nadzemní dráhy High Line v New Yorku na promenádu, přeměna browfieldu na park v Brazílii, přestavba kontrolního místa zdymadla na kavárnu s restaurací a vodní věže na bydlení v Nizozemsku, starých kanceláří na bytovky v Hamburku či famózní přestavba historické budovy na hotel s 85 lůžky v Paříži.
Každému projektu je věnováno několik stran, které obsahují nejdůležitější informace, kvalitní fotografie a případně i řezy budovami. Kniha dokazuje, že často je mnohem elegantnější řešení důmyslná přestavba, než srovnání se historického prvku krajiny se zemí.
Foto: Ondřej Lazar Krynek
Zdroj: Gestalten