19. ledna 2010 –– móda –– Martina Kecerová
Přívěsky ve tvaru srdce nejsou novinkou. Designéři se k tomuto symbolu vracejí a snaží se vytvořit takové, u něhož srdce kupujícího zaplesá. Pokud jste to již dlouho nezažili, teď přichází ta pravá chvíle. Nizozemské studio Tjep vytvořilo novou kolekci přívěsků ve tvaru srdce zvanou Mechanická láska, do které se na první pohled zamilujete.
Studio Tjep má široké spektrum zájmů. Můžete se pohodlně usadit v jejich Hnízdě, pohovce vytvořené z měkkých gumových větví pro dokonalý „ptačí“ relax, nebo vám navrhnou kompletní interiér jakéhokoliv zařízení. Tjep věří, že každá realizace nějakého projektu by měla být koktejlem namíchaným z inovativních nápadů, funkčnosti a vizuální elegance. Zakladatelem a šéfem malého týmu šikovných designérů je Frank Tjepkema, který dal část svého příjmení studiu a teď s ním sklízí úspěchy u klientů jako Droog, British Airways, Camper, Heineken či Ikea.
Koncept šperku není studiu Tjep cizí. Již v roce 2002 Frank Tjepkema totiž navrhl medailónek Bling Bling pro klenotnickou značku Chi ha paura a podařilo se mu dokázat, že šperk není jenom ozdobný doplněk. Medailónek ve tvaru kříže poskládaného z vícenásobných vrstev miniaturních log světových značek jako Coca Cola, Kleenex nebo Gucci má takto okázale znázorňovat naše novodobé fanatické náboženství – nakupování. Fakt, že se stal absolutním hitem dokazuje i jeho vítězství na Dutch Design Awards 2004 v kategorii módního designu.
Srdce z Mechanické lásky jsou nejnovějším klenotem ve tvorbě studia a momentálně je možné si je prohlédnout v amsterdamské galerii Ra. Celá kolekce staví na předešlém výtvoru Bling Bling a jednotlivé přívěsky jsou také poskládané z více tenkých vrstev navzájem se překrývajících emblémů či ozubených koleček. Každý jeden přívěsek je tím pádem seskupením velkého množství elementů a připomíná mechaniku uvnitř hodin. Tak jak se čas neustále proměňuje, i tyhle přívěsky symbolizují různé rozpoložení lidského srdce.
Jednotlivá srdce znázorňují a dávají dohromady motivy křehkosti, vášně, nejistoty a touhy. Tjep dále popisuje kolekci jako mechanické útvary představující jakoby odrazy různých lidských osobností zamrzlých v čase. Navíc, srdce se neliší jenom povahami, ale i velikostmi. Nejmenší přívěsek o rozměrech 8 na 8 centimetrů je stále dost velký na to, aby jeho nositel neostal nepovšimnutý. Pozoruhodné je, že v studiu Tjep mysleli i na ty, kteří si raději pověsí něco na zeď v bytě nebo domě než na krk – vytvořili 70 na 70 centimetrů extra velké nástěnné srdce.
Foto a zdroj: Tjep