17. července 2024 –– móda –– Ondřej Krynek
Mladá americká designérka Jessica Thies, která studovala Industrial Design na Parsons School of Design, představila funkční prototyp bot Synthiesis. Vychází z jejího dlouhodobého zkoumání materiálů, jenž jsou schopné absorbovat oxid uhličitý ze vzduchu. Boty z konopí jsou potištěné barvou z živých řas vytvářejících fotosyntetickou obuv zachycujících oxid uhlíku.
„Jako designérka, která se pohybuje v textilním, módním, produktovém a interiérovém průmyslu, jsem neustále dotazována na svou práci a na spekulativní povahu pěstování a výroby nových materiálů ze strany tradičních designérů. Po celou dobu mého vzdělávání mi říkali, jak je mycelium módní výstřelek nebo že se bio kůže nikdy nedostane k masovým spotřebitelům. A pak se každý rok účastním konference Biofabricate. Vzpomínám si, že odvětví designu, které známe dnes, se již rychle mění. Díky bohu,“ uvádí designérka.
„Projekt nabízí kritiku toho, jak využíváme živé organismy pro své potřeby, aniž bychom brali v úvahu jejich živočišnost. Živé materiály používané s obuví vyžadují péči, a to prostřednictvím zalévání. Boty z konopného vlákna jsou opatřeny speciální tiskovou barvou na biologické bázi s živými mikrořasami, která vytváří fotosyntetickou obuv zachycující uhlík,“ dodává k botám, které se po nošení umístí do bioreaktoru pro odstranění upcyklovaného CO2.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Česká studentka navrhla v půdě zcela rozložitelnou obuv Deeg vyrobenou z hub
Čtěte další články na téma ekologie a boty
Foto a zdroj: Jessica Thies