17. května 2011 –– móda –– Kristina Sedeke
Původně učila základní školy, později prodávala vlastní šperky na trhu v Portobello, záhy oblékala Sex Pistols. Navrhovala pro Margaret Thatcherovou, zostudila Naomi Cambel a získala řád Královny Alžběty. Přinesla punk na světová mola, aby navždy změnila ráz středního proudu módy napříč zeměkoulí. To vše a mnohem více stihla Vivienne Westwood za svůj rebelský život.
Narodila se na počátku druhé světové války v rodině dělníka pracujícího v továrně na letadla jako Vivienne Isabel Swire. V 17 letech se přestěhovala do Londýna, kde začala studovat návrhářství na Harrow School of Art. Školu však po prvním semestru opustila se slovy: “Neumím si představit, že by holka z pracující třídy mohla někdy prorazit ve světě módy”. Stala se raději učitelkou na prvním stupni, šperkařkou a občasnou krejčovou. První šaty, které sama ušila dle vlastního návrhu, byly její svatební.
V roce 1961 se provdala za Dereka Westwooda s nímž má syna Benjamina. Ačkoli byl Derek milující otec i manžel, zkrotit rebelskou duši Vivenne ale neuměl. Ta ho začátkem 70. let opustila kvůli Malcolmu McLarenovi, s nímž si byla názorově i kulturně bližší. Sama Vivienne říká: “Derek byl hodný člověk, kterého jsem měla ráda a dodnes si ho moc vážím. S Malcolmem to ale byla vášeň, které nešlo odolat, naprosté splynutí dvou lidí”.
Díky Malcolmu McLarenovi Vivienne propadla punku a otevřela svůj první butik s názvem Na konci světa. V něm prodávala své vlastní návrhy inspirované londýnským undergroundem 70. let zdobené špendlíky, žiletkami, řetězy od kol i záchodovými splachovadly. Doplňky tehdy třicetiletá Vivienne ladila do stylu ostnatých drátů, psích obojků a více než extravagantního make-upu.
Styl, který se prodával v butiku na Konci světa byl jako na míru ušitý tehdy začínající kapele Sex Pistols, jejíž manažer nebyl nikdo jiný, než její druhý manžel McLaren. Vivienne Westwood se tak stala dvorní stylistkou kapely, což jí přineslo věhlas a dostatečnou kuráž na to, aby založila vlastní značku VW, kterou dnes prodávají módní domy po celém světě. Počátkem osmdesátých let se značka dočkala první skutečné show a oficiálního představení nové kolekce na celosvětově známém Fashion Weeku.
O tři roky později Vivienne zařadila do portfolia značky i boty, které propagoval cenou Oscar ověnčený herec Clint Eastwood a předváděla supermodelka Naomi Campbell. Dnes již legendární lodičky na devíti centimetrovém podpatku s platformou jsou patrně model, na který Naomi nikdy nezapomene. Historka o tom, jak supermodelka spadla z mola, když předváděla tento model, je již nestárnoucí humoreskou a povzbuzením pro všechny začínající modelky.
Vivienne Westwood nikdy neopustila punkový styl 70. let, nicméně ho později začala kombinovat se vzory skotských kiltů a střihy šlechtických rób 17. a 18. století, což dobře demonstruje model pánských kalhot připomínající Ludvíka XVI. Je průkopnicí kontrastního stylingu protichůdných materiálů a spojení luxusních kousků od návrhářů s levnými kousky ze secondhandů. Tento styl propaguje dodnes, i když už méně křiklavou formou. Ve své poslední kolekci se přiklání k obecnému trendu vzdušných střihů, lehkých materiálů a zvýrazněného pasu. Od středního proudu ji však odlišují detaily a doplňky, které nezapřou Londýn 70. let.
Foto a zdroj: Vivienne Westwood