21. dubna 2012 –– móda –– Kristina Sedeke
Po loňském skandálu Johna Galliana visela ve vzduchu otázka, kdo se stane novým kreativním ředitelem značky Christian Dior. První byl osloven Bill Gayten, bývalá Gallianova pravá ruka. Po dvou neúspěšných kolekcích a především debaklu s kolekcí pro jaro a léto 2011 však vedení Dioru nepřesvědčil a do čela francouzského módního domu byl jmenován Raf Simons.
Čtyřiačtyřicetiletý Belgičan původně vystudoval průmyslový design a design nábytku, což také několik let dělal. Záhy začal navrhovat interiéry, zejména galerie, designová studia a módní showroomy. Začátkem devadesátých let pak přišel zvrat v Simonsově kariéře. Tehdy s pomocí Fakulty módního designu Královské akademie výtvarných umění v Antverpách představil svou vůbec první kolekci. Jednalo se o pánskou kolekci, která také zanedlouho zapříčinila vznik značky Raf Simons.
Simonsova tvorba trvala celkem pět let. V roce 2000 zavřel své dílny s tím, že jej nároky módního světa omezují a limitují a že potřebuje nabrat nový směr, kterým se bude jeho tvorba ubírat. Toto rozjímání však netrvalo dlouho a Simonsova dílna byla o rok později otevřena znovu, ovšem s menším týmem. Stal se rovněž vedoucím profesorem Fakulty Módního designu na Univerzitě aplikovaných věd ve Vídni, kde působil do roku 2005.
V této době také získal švýcarské ocenění Textille Award, restrukturalizoval svou značku a zároveň založil značku novou s názvem Raf by Raf Simons. Rok 2005 je také rokem, kdy se stal kreativním ředitelem značky Jil Sander, a to jak pro pánské, tak i dámské kolekce, kterou vedl až do letošního roku.
Hrubý náčrt Simonsovy cirka dvacetileté tvorby ukazuje jeho všestranné nadání a kreativitu. Obecně se o něm mluví jako o moderním futuristovi, který si zakládá na minimalismu, čistých liniích a střídmém zdobení, což jej spojuje s Yves Saint Laurentem, který jako mladičký návrhář převzal značku po jejím samotném zakladateli, a zároveň se diametrálně odlišuje od teatrálního Galliana.
Jelikož nejsem největším fandou futurismu, na poslední Simonsově kolekci mě nejvíce zaujaly eskalátory a průmyslový design mola. Na druhou stranu kolekce na období podzim a zima 2011 až 2012 nadchla kombinací materiálů a mícháním vzorů. Přes Simonsův nezpochybnitelný talent zůstává faktem, že jeho doménou jsou především pánské kolekce, zatímco Dior staví hlavně na těch dámských. Těšme se proto na červenec, kdy Simons v rámci pařížského týdne Haute Couture ukáže, jak se umí poprat s dámským šatníkem a určí nový směr módního domu Christian Dior.
DesignVid.cz nabízí video Raf Simons ukázal letní kolekci na jezdících schodech
Čtěte všechny články na téma Raf Simons a Dior
Foto a zdroj: Raf Simons a Dior