16. června 2012 –– móda –– Monika Hanková
The Metropolitan Museum of Art v New Yorku pokračuje v linii výstav v režii muzejního Costume Institute, který postupně prezentuje výběr ze svých bohatých kolekcí. Po poctě Alexandru McQueenovi, která nesla název Savage Beauty, představuje nyní společně dvě výrazné osobnosti italské módy – Elsu Schiaparelli a Miucciu Pradu.
Výstava s názvem Schiaparelli and Prada: Impossible Conversations nabízí podnětné propojení díla obou návrhářek, jež od sebe dělí bezmála dvě generace. Autoři expozice si kladou nové otázky, nově promýšlí již známá témata. Odhalují společnou linii v tvorbě těchto známých ikon módního návrhářství – jejich podobné uvažování o módě, ale i o životě.
Elsa Schiaparelli (1890–1973) se stala spolu s Coco Chanel skutečnou návrhářskou ikonou meziválečné doby. Je zřejmé, že měla blízko k surrealismu, její tvorbu blízký vztah k tomuto hnutí podstatným způsobem ovlivnil – Schiaparelli spolupracovala s Dalím i Giacomettim. Svoji firmu nakonec v roce 1954 uzavřela, a to na protest proti určitému obratu v módě, k němuž došlo v poválečné době. Seznámit se v expozici můžeme s módními doplňky, které navrhovala od 20. do 50. let 20. století.
Miuccia Prada (narozena 1949) vystudovala politické vědy a v roce 1978 převzala rodinný podnik se zaměřením na výrobu luxusních kožených tašek, založený v roce 1913. Je jednou z nejvlivnějších návrhářek současnosti a autorkou dnes již kultovních kusů oděvu či obuvi, z nichž řada je v Met k vidění, například pánské trojbarevné mokasíny s vyvýšenou podrážkou z gumy a lýka nebo reedice asi nejpopulárnější kabelky „Bowling Bag“.
„Neuskutečnitelnou“ konverzaci, jejíž záznam je součástí výstavy, natočil australský režisér a producent Baz Luhrmann, jenž proslul mimo jiné známým hitem z konce 90. let „Everybody´s Free (to Wear Sunscreen)“. Impossible Conversations je skvělé fiktivní video v „retro hávu“, kde se v dialogu se skutečnou, současnou Pradou objevila v roli Schiaparelli přirozeně autoritativní a stále nádherná Judy Davis. Dialogy jsou částečně převzaty z autobiografie Shocking Life, kterou Schiaparelli napsala v roce 1954 a jsou doplněné poznámkami Prady.
Samotná konverzace je velmi zajímavá, její části se pak objevují i v expozici. Dialog charismatických dam se zdaleka netýká jen módy, umění a otázek s tím spojených, ale návrhářky glosují řadu témat zdánlivě nesouvisejících, například vztah k mužům. Je nepochybné, že obě ženy ve své tvorbě zpracovávaly podobná témata, ovšem s rozdílným přístupem k věci. Samotná výstava je rozdělena do sedmi částí, respektive galerií: Waist Up/Waist Down, Ugly Chic, Hard Chic, Naïf Chic, The Classical Body, The Exotic Body a The Surreal Body. The Surreal Body jako část poslední ukazuje, jak každá z návrhářek svým přístupem podstatně ovlivnila současné vnímání ženského těla, kdy se stírají hranice mezi realitou a iluzí, mezi skutečným a umělým. Finální dialog se točí kolem základní otázky, zda je návrhář umělec či nikoliv.
Na výstavě nechybí ikonické kousky oděvu, například „Lobster Dress“, „Bug Necklace“ nebo „Shoe Hat“ z dílny Schiaparelli. Řada jejích doplňků přitom působí až neskutečně současně, vliv surrealismu vnáší do jejího pojetí oděvu jakýsi nadčasový prvek, čímž se Pradě přibližuje asi nejvíce. Prada je ve srovnání se Schiaparelli spíše eklektická, plně čerpá z vlivů postmoderní doby a současných trendů. Vliv surrealismu je ale na některých oděvech, například na sukni s opakujícím se motivem rtěnky, přesto patrný.
Autory vynikající koncepce výstavy jsou Andrew Bolton a Harold Koda z Costume Institute. Pojetí expozice není tak okázalé jako v Savage Beautv, kterou pro Met minulý rok připravil rovněž Bolton, a která se věnovala osobnosti a dílu Alexandra McQueena. Ve srovnání s ní jsou Impossible Conversations spíše komornější, ovšem neméně přitažlivé. Na figurínách zaujmou také masky, které jako v případě výše zmíněné výstavy navrhl Guido Palau, asi nejvlivnější britský stylista a kreativní kadeřník současnosti. Masky mistrovským způsobem doplňují jednotlivé exponáty a podstatným způsobem tak přispívají k celkovému dojmu z výstavy.
DesignVid.cz nabízí video Elsa Schiaparelli a Miuccia Prada na výstavě v MET
Čtěte všechny články na téma móda, Itálie a Prada
Foto a zdroj: The Metropolitan Museum of Art