13. prosince 2014 –– móda –– Jitka Prokopičová
Šaty upletené z toaletního papíru, krajka z kořínků rostlin nebo oděv, který nabije váš mobil. Šaty z 3D tisku nebo reagující na své okolí… takové a další originální, inovativní a mnohdy i provokující modely ukazuje výstava padesáti návrhářů z celého světa, od známých jmen po nové talenty, která probíhá v rotterdamském muzeu Boijmans van Beuningen.
Opravdu potřebujeme obnovovat šatník každého půl roku anebo může móda trvat déle? Má módní oblečení splňovat zažité představy o kráse nebo se má něčím odlišovat? Jaká je vůbec role módy v současném světě nových technologií jako jsou 3D tisk, nanotechnolgie nebo brýle Google? Podobné otázky nedávají spát současným designérům. Nová generace módních návrhářů se často dívá kriticky na současný systém módního průmyslu. Přichází s inovativním řešením a čerstvými nápady na hraně módy a umění. Trvale udržitelný rozvoj, moderní technologie a společenská hodnota oblečení – to jsou témata, kterými návrháři oslovují módu budoucnosti.
Výstava The Future of Fashion is Now, která právě probíhá v rotterdamském muzeu Boijmans van Beuningen, ukazuje práce více než padesáti mezinárodních designérů, kteří tato témata nastiňují a pokoušejí se je řešit. Ať jsou to designéři z renomovaných módních domů nebo, a to převážně, mladé začínající talenty.
Známé návrhářské duo Viktor&Rolf odpovídá na současný systém módy svojí instalací Zahrada Zen a vyzývá k větší spiritualitě. Designér Wang Lei z Číny vytváří kostýmy pletené z toaletního papíru a Carole Collet z Velké Británie objevuje ekologické materiály ve svých experimentech s krajkami, které rostou z kořínků rostlin. Ručně pletené kreace od Pyuupiru z Japonska nabízejí nositeli této módy novou identitu, oproštěnou od restriktivních vlivů lidského těla a Mason Jung z Jižní Koreje předvádí, jak je možné mít slušivý oblek i spací pytel v jednom. Jeho krajanka Rejina Pyo pak nevytváří módu inspirovanou uměním, ale spíše umění inspirované módou.
Technologické inovace umožňují designérům nové přístupy k módě budoucnosti. Například oblečení, kterým můžeme nabíjet smartphone při svých cestách – od Pauline van Dongen s názvem Wearable Solar Project. Z projektů na hranici módy a umění nebo spíše fantazie, vtipu a provokace je naopak dílo Dlouhé rukávy od Antoine Peters. Rukávy jejího šedého trička natažené kolem konstrukce jako pavoučí síť jsou zcela jistě hodny zápisu do Guinessovy knihy rekordů.
Expozici doplňují projekce filmů o módě a inovativních designérech s komentáři expertů v oblasti módy. Kurátorka a kritička módy José Teunissen mezi jinými uvádí video dokumentující, jak talentovaná a při svém mládí již slavná holandská designérka Iris van Herpen využívá technologii 3D tisku při tvorbě svých návrhů a módní guru Lidewij Edelkoort diskutuje o roli textilu v naší společnosti.
Na výstavě se představují také modely šesti vybraných talentovaných módních návrhářů, kteří získali cenu Fashion on the Edge. Tato cena je iniciativou spisovatele a uměleckého aktivisty Hana Nefkense a kritičky módy José Teunissen z Uměleckého Institutu při vysoké škole ArtEZ v Arnhemu. Cílem tohoto projektu, který vznikl ve spolupráci s muzeem Boijmans van Beuningen, je podpořit mladé talenty v oblasti módy, kteří pracují na rozhraní módy a umění, a celkově podpořit progresivní změny v tomto odvětví. Cena Fashion on the Edge dává mladým designérům příležitost vytvářet nové originální práce, které jsou později nabídnuty muzeu. Několik profesionálů v oblasti módy hledalo v uplynulém roce talenty po celém světě, z nichž pak vybrali šest, kteří byli pozváni, aby navrhli módní kreace, které jsou poprvé k vidění na této výstavě a následně budou zakoupeny do stálé sbírky muzea. Vybranými šťastlivci jsou Iris van Herpen (Holandsko), Craig Green (Velká Británie), D&K (Ricarda Bigolin & Nella Themelios, Austrálie), Olek (Polsko), Digest Design (Čína) a Lucia Cuba (Peru).
Výstava Fashion of the Future is Now dokazuje, že móda může být víc než dekorace. Že jde o nové výrobní metody, trvale udržitelný rozvoj, moderní inovativní technologie a nový pohled na lidské tělo. Exponáty a umělecké instalace ukazují, že móda může evokovat i závažná společenská a politická témata. Výstava potrvá do 18. ledna 2015.
Čtěte další články na téma výstava a móda
Foto: Boijmans van Beuningen a Jitka Prokopičová
Zdroj: Boijmans van Beuningen