2. ledna 2015 –– móda –– Petra Stěhulová
Vynález 3D tisku nachází stále větší uplatnění i v módním průmyslu. Nyní lze směle vykročit do budoucnosti s novou kolekcí bot Myth neboli Mýtus od newyorské značky Continuum Fashion, jejíž duší je designérka Mary Huang, která je zároveň velkou průkopnicí v aplikování techniky 3D tisku do módy.
Mary Huang a její společnost už má za sebou první bikiny N12, které byly kompletně vyrobeny technologií 3D tisku, nebo software na navrhování 3D šatů. Nyní má designérka a její tým na svědomí první „ready to wear“ boty z 3D tiskárny. Při jejich vývoji bylo testováno přibližně třicet materiálů, než se dospělo k současné podrážce z uretanu.
Díky revoluční technologii navíc nevzniká téměř žádný odpad a ruční úprava je v tomto případě omezena na minimum. Design boty na klínku s názvem Laurel Tree je inspirovaný dílem barokního sochaře Berniniho – konkrétně jeho sousoším Apollo a Daphne. Technologie 3D tisku je tedy jednou z cest k udržitelné výrobě v módním průmyslu. „Našimi dlouhodobými cíli ve spojení 3D tisku a módy jsou kompletní automatizace výroby a digitální distribuce,“ uvádí designérka.
„Navrhování ve spojení s 3D tiskem by však nemělo být pouze o kopírování existujících výrobků, ale o navrhování lepších, než jsou v současné době k dostání,“ dodává Huang. „Platforma těchto tištěných bot je z velké části dutá, což znamená, že je mnohem lehčí než u jiných bot. To má velký potenciál – například u sportovní obuvi, která tak může být daleko výkonnější.“
Čtěte další články na téma boty
Foto a zdroj: Continuum Fashion