31. března 2009 –– móda –– Kateřina Farná
Šaty ze sóji, kalhoty z konopí, sukně z bambusu, sáčko ze lnu. Biomašinérie, zdraví životní styl a proekologický přístup zasáhl také módní průmysl. Umělé materiály a kupodivu i bavlna (tedy její „nebio“ varianta) představují pro životní prostředí zátěž, a málo využívaná přírodní vlákna se tak stávají materiály budoucnosti.
Tvrdí to výsledky projektu Change Your Clothes, Change The Climate – I šaty dělaj klima!, který vznikl pod záštitou British Council.
Minulý týden se v Praze konala minikonference na téma ekologické odívání, kde prezentovaly své projekty britská návrhářka zabývající se tvorbou ekooděvů Kate Fletcherová; Cecilia Malvido de Rodríguez působící v oblasti výzkumu environmentálních dopadů odívání na University of Cambridge a české sdružení s názvem Advokátky klimatu.
Součástí programu byla módní přehlídka oděvů šetrných k životnímu prostředí a ekovizí studentů VŠUP (pod vedením módní návrhářky Liběny Rochové). Jejich nápady byly vskutku originální, návrháři a návrhářky se nebáli sáhnout třeba po nečekaných materiálech nebo zrecyklovat starý závěs. Vedle ultramini šatiček z igelitek se dámy procházely v pletených plédech nebo minimalistických „koktejlkách“ z papíru. Vrcholem byly troje večerní šaty z romantického babiččina přehozu s krajkami.
Velmi zajímavé byly rovněž přednášky o dopadu bezhlavého konzumního nakupování oblečení, o jejich údržbě i o tom, co všechno předchází tomu, než v obchodech skončí kupř. kostýmek vaší oblíbené značky.
A některá čísla mezinárodních analýz jsou alarmují. Věděli jste například, že na půl kila konvenčně pěstované bavlny (asi jedny kalhoty) se spotřebuje minimálně 3 500 litrů vody, v některých afrických zemích až 14 500 litrů, což představuje 145 koupelí ve vaně.
Dalším překvapivým údajem bylo, že údržba jednoho trička se rovná spotřebě asi 1,7kg fosilních paliv, vzniku 0,45kg odpadu, úniku 4 kg CO2 do ovzduší a spotřebě 67MJ energie (přibližně 800 hodin svícení úsporné žárovky). A každý občan ČR vyhodí ročně cca 23 kg textilu…
Došlo také na rady (některé rozumné, jiné ulítlé): prát na nižší teploty a používat méně pracího prášku, sušit prádlo volně na vzduchu, kupovat kvalitnější oblečení, co déle vydrží, kupovat bio a fair trade oděvy, nakupovat v secondhandech, půjčovat si oblečení s kamarády/kami, sdílet kupř. s partnerem unisex trička nebo si kabelky půjčovat ve specializovaných obchodech.
Takže žádná ropná vlákna, budoucnost je v „zelených“ materiálech. A až se vám vaše košile nebude líbit, máte několik možností, co s ní: darovat ji charitě, oživit ji prima vtipnou nášivkou, přetvořit ji na tašku anebo – s nadsázkou řečeno – pohnojit s ní záhonek…
Foto: Ondřej Lazar Krynek
Zdroj: Ekošaty