16. května 2018 –– móda –– Ondřej Krynek
Módní návrhářka Agáta Zenklová navrhla jako svou bakalářskou práci módní kolekci, která aplikuje patchworkové principy v současném oděvu s ohledem na bezodpadový přístup zero-waste, slow fashion a udržitelnost. Extravagantní kolekce ukazuje možný směr v dnešní době plné levné módy a množství textilního odpadu.
„Ve své bakalářské práci jsem se rozhodla věnovat se patchworkovým principům užitým v dnešním oděvu. Pro toto téma jsem se rozhodla z mnoha důvodů. Prvotním impulsem byla moje máma, jelikož se patchworku věnuje mnoho let. Dalším byla myšlenka, že móda, ač se v mnoha případech může zdát povrchní, nemusí přispívat k znečištění planety. A tam se zrodila touha vyvinout vlastní střihy, při kterých by nevznikal žádný odpad,“ uvádí mladá módní designérka.
Právě móda, při jejíž výrobě nevzniká žádný odpad byl spolu s patchworkem hlavním bodem celé kolekce, jenž vznikla jako bakalářská práce na Technické univerzitě v Liberci. Navržené patchworkové bloky designérka promítá na textil, kterému se díky formátům textilií přizpůsobují. Ve skutečnosti tak navrhla střihy k ucelené módní kolekci, která je sice silně extravagantní, ale bez zbytečného odpadu. Navíc je možné modely zpět převést do původních patchworkových bloků, ze kterých modely vznikly.
Hlavní důvod vzniku takové kolekce je současný trend vysoké produkce textilu, která slouží na jedno či jen několik málo použití. Ročně se tak na světě vyhodí desítky milionu tun textilu. Obdobnému tématu udržitelné módy se věnují již speciální akce, časopisy a výstavy, jako například aktuálně konaná výstava o vztahu přírody a módy v Londýně.
Čtěte další články na téma móda a ekologie
Foto a zdroj: Agáta Zenklová