21. října 2018 –– móda –– Ondřej Krynek
Uměleckoprůmyslové museum v Praze přibližuje rozsáhlou výstavou tvorbu Hany Podolské, která měla nejznámější a nejoblíbenější módní salon v tehdejším meziválečném Československu. Jejími šaty z luxusních látek v nejnovějších trendy střizích se pyšnily tehdejší české celebrity. S desítkami jejich modelů, ale i návrhů a životním příběhem se můžete seznámit až do 20. ledna 2019.
„Vysoká kvalita krejčovské práce, luxusní látky, znalost nejnovějších pařížských módních trendů, přizpůsobených českému výtvarnému cítění, ale i podnikavost, obchodní duch a příjemná společenská povaha majitelky přispěly k tomu, že se salon Podolská stal nejoblíbenějším a nejznámějším módním závodem meziválečné české společnosti. Jeho klientelu tvořily herečky a další celebrity (např. Růžena Nasková, Jarmila Kronbauerová, Olga Scheinpflugová, Adina Mandlová, Růžena Šlemrová, Nataša Gollová, Jarmila Novotná, Eliška Junková a další), dámy z vyšší společnosti, především Hana Benešová, ale příležitostně i ženy ze střední vrstvy české společnosti, uvádí kurátorka výstavy Eva Uchalová,“ která je i autorkou monografie o Haně Podlské.
„Modelový dům dámských toilet Hanna Podolská se vyvinul z malé krejčovské dílny, kterou švadlena Johanna Vošahlíková (1870 – 1972) založila v Nuslích v roce 1905 a rozšířila po přestěhování do domu U Pěti králů ve Vyšehradské ulici v roce 1907, kdy se též provdala za Viktora Podolského. V roce 1914 dílnu přestěhovala do centra Prahy a o rok později otevřela módní salon pro dámy v paláci Lucerna. Zde zůstal až do roku 1931, kdy se přemístil do Nového paláce Riunione Adriatica na rohu Jungmannovy ulice a Jungmannova náměstí,“ dodává Uchalová s tím, že Modelový dům Podolská přežil léta protektorátu až do znárodnění v roce 1948 a začlenění do národního podniku Módní závody Praha pod názvem Eva. Ten poté zanikl v roce 1991. Hana Podolská zemřela 15. února 1972 ve věku nedožitých dvaadevadesáti let.
Čtěte další články na téma retro a móda
Foto a zdroj: Uměleckoprůmyslové museum v Praze