14. listopadu 2021 –– technika –– Ondřej Krynek
Ruské designérské studio Art Lebedev navrhlo pro německou značku Bosch systém lanovek pro města. Cílem bylo navrhnout komplexní řešení od kabin až po lehce rozšířitelnou síť tras. Designéři přišli s jednoduchým řešením nazvaným eRopeway, které minimálně narušuje vzhled města, využívá malé zastávky a kabiny působí futuristicky.
Lanovka podle Artemy Lebedeva a jeho týmu má hned několik výhod. Je možné s ní zastavit každých 150 metrů, síť lanovek je tvořena řadou odboček, takže je lehké ji rozšiřovat i do nových částí města, kabiny umí měnit trasy podle požadavků cestujících a hlavně není krom výchozích velkých stanic nutné budovat žádné velké zastávky. Futuristicky vyhlížející kabina se na lanech spouští sama dolů k zemi a cestujícího vyzvedne na požádání na předem vytyčených místech, drobných zastávkách. Systém by měl fungovat nejspíš na aplikaci v telefonu.
Podle propočtu stojí vybudování sítě lanovek třetinu oproti tramvajové dopravě a kapacita je přitom totožná. levnější je pak už jen autobusová doprava, která má však menší kapacitu. Lanovka je navíc volána pouze na požádání cestujícími, nemá žádné emise, ochráněna je proti sněhu i jinému počasí, má centrální sedadla s výhledem 360 stupňů, má Wi-Fi, osvětlení, kamery a další přednosti. Rusko by mělo být první zemí, kde se tato lanovka bude realizovat.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Praha schválila výstavbu lanovky z Podbaby do Bohnic a ukázala finální podobu stanic
Čtěte další články na téma lanovka a Art Lebedev
Foto a zdroj: Art Lebedev