12. prosince 2010 –– technika –– Magdaléna Medková
Německý designér Christoph Thetard představil revoluční kuchyňské zařízení R2B2 se třemi mechanickými roboty, úložným prostorem a setrvačným motorem, který se obejde bez jediné dávky elektrické energie. Ocelový kruh poháněný šlapacím pedálem dodá robotům potřebnou energii a zpříjemní často nudnou část samotného vaření. Některé věci se zkrátka dají dělat i bez elektřiny.
Christoph Thetard se v posledních letech svého studia trápil otázkou, proč plýtvat ekologickou energií, když věci mohou fungovat i bez ní. Inspirace přišla až s diplomovou prací na umělecké škole Bauhaus. Třicetiletý student, který si pro svůj projekt vybral tři nejběžnější kuchyňské spotřebiče – stolní mixér, ruční šlehač a elektrický mlýnek na kávu, letos ve Výmaru ukázal, že i krok zpátky může být součástí pokroku.
Princip elektricky nezávislé kuchyně R2B2 spočívá podobně jako u klasického šicího stroje v mechanickém pohonu. Vnitřek dřevěné konstrukce je vybaven ocelový kruhem, který se díky setrvačnému motoru roztočí jen slabým sešlápnutím pedálu. Se svým výkonem 400 otáček za minutu dostává výkon 350 wattů, s nímž je schopný vyprodukovat dostatek energie k tomu, abyste si pomocí kuchyňského stroje rozmixovali třeba i čerstvě natrhané ovoce.
Tak jako každá kuchyně i R2B2 má vedle rezervních nádob i svůj vlastní úložný prostor. Pokud tedy používáte stolní mixér a překáží vám mechanický mlýnek na kávu, stačí jen otevřít dvířka a schovat zařízení vedle ručního šlehače. Další výhodou úsporné kuchyně je ta, že spotřebiče se dají koupit jednotlivě, a tak vám nemusí být líto, že například nepijete kávu. Jestli tedy plánujete revoluci, můžete přemýšlet nad tím, jak si mechanicky uvaříte vodu.
Prozatím jde jen o diplomový projekt existující pouze v jediném exempláři, kterého by se však mohla chytit některé z německých firem, jenž by mohla zahájit výrobu zařízení určenou například pro elektřině nedostupné horské chaty.
Foto a zdroj: Christoph Thetard