23. února 2011 –– technika –– Ondřej Krynek
Český student Lukáš Kuba uspěl v prestižní designérské soutěži Michelin Challenge Design 2011 a skončil na osmém místě z tisíce přihlášených účastníků. Student průmyslového designu na zlínské Univerzitě Tomáše Bati navrhl do soutěže futuristické vozidlo jménem Interface, které je určeno pro dva pasažéry, poháněno je solární energií a integrované senzory mají dle pasažérů přizpůsobit jízdu.
Přes 1 000 návrhů na automobil pro rok 2021 přišlo do soutěže Michelin Challenge Design 2011, která pojedenácté dávala za úkol navrhnout tentokrát vůz budoucnosti, který mohl po světě jezdit za deset let. Designeři měli zohledňovat reálná řešení, životní styl a potřeby lidí ve všech koutech světa. Mezi 34 nejlepších byl vybrán z České republiky jako jediný Lukáš Kuba, který nakonec skončil na velmi pěkném osmém místě.
Někdejší student průmyslového designu na zlínské Univerzitě Tomáše Bati a jedním stážovým semestrem i student Dopravního designu na slovenské VŠVU, navrhl do soutěže vůz se značkou Volkswagen. Navrhl ho do doby, kdy se obrací vztah lidí k životnímu prostředí, kdy umělá inteligence začíná plnit naše požadavky a pohybujeme se na hraně virtuální reality. Hlavním heslem návrhu je kontrast. Automobil je plně poháněn elektrickou energií získávanou ze solárních zařízení. Většina energie je spotřebovávána v interiéru, skrze něhož cestující komunikuje s okolím pomocí umělé inteligence.
Dvoustopý vůz, s pohonem na přední dvě kola z celkem čtyř, je určen pro dvě osoby sedící v řadě za sebou. Baterie a motor jsou uloženy pod kapotou vpředu, úložné prostory pak typicky vzadu. Veškeré informace ohledně jízdy by měly být promítány na čelní sklo. Sedadla jsou obohacena o integrované optické senzory, které vozidlu předají informace o psychice i fyzické pohodě pasažérů a tím samo přizpůsobí svou jízdu. Návrh vozu byl autorem prezentován na autosalonu v Detroitu.
Foto a zdroj: Michelin Challenge Design a Lukáš Kuba