12. září 2013 –– technika –– Jakub Sochor
Automobilka Mini prezentuje koncept malého hatchbacku s názvem Vision, jehož úkolem je představit veřejnosti nový tvarový směr, kterým by se mělo ubírat nové generačního vydání stěžejního modelu britského výrobce. Studie stanovuje nová měřítka nejen ve svém stylu, ale také v retro designu jako takovém.
Model Mini patří do nepříliš početné kategorie vozidel s retro designem, který i přes moderní konstrukci a použití aktuálních materiálů odkazuje na legendární automobil minulosti. V tomto případě je řeč o modelu Mini, jehož první generace byla vyráběna od roku 1959. Na ikonický automobil navazuje koncept kulatými předními světlomety a maskou chladiče, jež je stylizována v retro stylu. V případě kreace Vision je však oživena výrazným chromovým okrajem a dvěma mlhovými světly.
Studie je navržena v dvoubarevném uspořádání, přičemž sekundární odstín pokrývá lemy blatníků, prahy a navazuje na horní linii pontonu, která je (u Mini již tradičně) přímo vedená a bez jakýchkoliv zásahů. S tímto prvkem koresponduje rovná střešní linka a černé provedení střechy. V téže barvě byly navrženy sloupky, s nimiž kontrastují členitá vnější zpětná zrcátka.
Zadní partie překvapily inovativním pojetím. V porovnání s dosud produkovanými vozy značky prezentují rozměrné zadní svítilny, jejichž vnější obrys opisuje linka, jež ostře zasahuje do hmoty pátých dveří. Takto dynamické zpestření zádě je u automobilky Mini ojedinělé. Sportovní dojem zajišťuje dvojice koncovek výfukové soustavy uprostřed nárazníku a masivní spoiler.
Kabina navazuje na dosavadní designovou praxi Mini, přesto však disponuje nejedním překvapením. Předně jde o změnu polohy rychloměru, který se z centrálního umístění vrací zpět pod volant. Kruhový displej uprostřed přístrojové desky nově obsahuje multimediální systém. Kruhy i nadále tvoří charakteristický rys interiéru – definují tvar ovladačů, výdechů ventilační soustavy, klik dveří, středu volantu či tlačítek na něm. Zvláštní důraz byl věnován barevnosti – členitá struktura desky je doplněna kombinací tmavě modré a zlaté barvy, jež pokrývá třetí rameno volantu či originální strukturu dveřních výplní, založenou na pružných pásech, evokujících vlajku Velké Británie.
Mini Vision není prvním konceptem značky, který naznačuje možnou budoucnost. Před dvěma lety byl na autosalonu v Ženevě představen prototyp Rocketman, který upoutal pozornost progresivními detaily a kreativně navrženým systémem mechaniky dveří. Mezi osobité počiny britské automobilky rovněž patří kreace ACV30 a Spiritual (oba z roku 1997), které nápaditým způsobem uplatnily retrospektivní rysy klasického automobilu pro svůj celkový vzhled.
Čtěte další články na téma Mini, auto a koncept
Foto a zdroj: Mini