22. března 2015 –– technika –– Jakub Sochor
Letošní ročník autosalonu v Ženevě nebyl jen ve znamení alternativních forem pohonu a generačních obměn klíčových modelů té které automobilky. Svou premiéru zde odbyl nejeden atypický koncept navržený nekonvenčním způsobem a za použití neobvyklých materiálů. Jedním z nich je vize EDAG Light Cocoon, spočívající v plastové konstrukci potažené textilií.
Základem automobilu, jenž svým karosářským stylem odpovídá kategorii kupé, je skelet zhotovený technologií 3D tisku. Na něj je nanesena vrstvená polyesterová tkanina s označením Texapore Softshell O2 +, jejíž hmotnost činí pouhých 19 gramů na metr čtvereční, což je o 61 gramů méně, než váží stejně rozměrný kus papíru. Tkanina, která je odolná vůči povětrnostním podmínkám, byla vyvinuta ve spolupráci s firmou Jack Wolfskin, jež se specializuje na outdoorové oblečení.
Klíčovým aspektem vozu je jeho rekordně nízká hmotnost. Koncept si však ponechal obvyklé náležitosti karosářské kategorie kupé, mezi něž patří zejména sportovní rozvržení proporcí, vyjádřené vnějšími rozměry, které činí 4 180 milimetrů na délku, 1 900 milimetrů na šířku a 1 245 milimetrů na výšku. Největší zvláštností je však výše uvedená tkanina, kterou lze prosvítit diodami. Po jejich rozsvícení vynikne rozvětvená struktura karoserie, což exteriéru propůjčuje zcela nezaměnitelný vzhled.
Pohon zajišťuje hybridní synchronní jednotka, jež produkuje maximální výkon 125 kW (trvalý výkon je 100 kW) a spotřebuje mezi 13 až 17 kWh. Agregát, jehož skladovací kapacita čítá 59 kWh, pohání zadní kola.
Čtěte další články na téma koncept a auto
Foto a zdroj: EDAG