25. května 2021 –– technika –– Ondřej Krynek
Nastupující doba elektrická si vyžaduje větší množství baterií a tedy i rozsáhlejší těžbu nerostných surovin pro potřebu výroby baterií. Dánský architektonický ateliér BIG navrhl těžební řešení pro The Metals Company, které místo povrchových dolů bude nerostné suroviny těžit vysáváním dna moře a následným zpracováním na zemi.
Svět usiluje o udržitelnou budoucnost a jednou ze současných cest, nechme stranou zda je to správná cesta, jsou elektrické pohony. Elektrická auta, motorky, kola, koloběžky i další drobné přístroje potřebují baterie, jejichž důležitou součástí jsou minerály a kovy. Současnou běžnou situací je těžba prostřednictvím povrchových dolů, které ničí přírodu a ohrožují život zvířat i lidí bydlících nedaleko.
S méně drastickou metodou přichází společnost The Metals Company, která bude těžit v hloubce 4 000 metrů v Tichém oceánu v zóně Clarion-Clipperton. Těžbou se v tomto případe rozumí vysávání dna moře od polymetalických uzlin, které potřebné kovy obsahují. Stroje pro sběr pouze potřebných částí, které připomínají velké inteligentní vysavače, navrhlo dánské studio BIG. Součástí jejich návrhu je i několik lodí ukládajících vytěžený materiál.
Bjrake Ingels se svým týmem navrhli i zpracující závod na pobřeží, kam přijede loď k molu, vysype náklad, který se dále transportuje do závodu těžícího z těchto uzlu potřebné suroviny. Takzvaná inteligentní ekologická vesnice bude zaměřena na výrobu elektromobilů a jejich baterií.
Čtěte další články na téma ekologie a BIG
Foto a zdroj: BIG