4. prosince 2021 –– události –– Ondřej Krynek
Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně se po několikaleté rekonstrukci, která byla z drtivé většiny financována Evropskou unií, otevřelo veřejnosti. Vznikly zde nové stálé expozice i prostory pro krátkodobé i dlouhodobé výstavy. Budova muzea si nově dala podtitul Art Design Fashion. Nosnou výstavou je stálá expozice Design 2000+.
„Expozice 2000+ nabídne první průřezový pohled sbírkou organizovanou do šesti kategorií, které popisují obecné tendence v současném designu: Nostalgia, Emo, Ars, Fér, Funkce a Vize. Tyto kategorie navíc tvoří protiklady na pomyslné škále. Například práce zařazené do skupiny Nostalgia hledají své předlohy v minulosti, těží ze vzpomínek na dětství a dokonce zachraňují tradiční řemesla jako třeba modrotisk. Na opačném pólu jsou práce řazené do množiny Vize, které testují technologie a materiály budoucnosti. Práce s nálepkou Emo útočí na emoce a abstraktní ideál krásy, zatímco ty Férové nahrazují estetické ideály hesly udržitelnost, upcykling nebo odpovědnost. V kategorii Ars se užitkovost předmětů mění v samoúčelnost vlastní jen umění a jejím přímým opakem jsou logicky předměty, jejichž primární kvalitou je Funkce,“ popisují zástupci muzea hlavní expozici muzea, která bohužel připomíná spíše bazar.
„Expozicí Black & Light Depo přichází galerie s originálním formátem otevřeného depozitáře, které návštěvníkům zprostředkují komplexní pohled na sbírky skla, porcelánu a keramiky. Působivé prostorové interpretace sbírek se ujal Maxim Velčovský spolu s kurátorem Radkem Wohlmuthem a studiem Edit!,“ doplňují zástupci muzea k již zdařilejší expozici, kde je však tolik exponátů a navíc bez popisků, čímž ztrácí na výpovědní hodnotě.
Asi nejpovedenější expozici muzea je Jeskyně s podtitulem Panorama designu. Zde se vypráví příběh designu od 18. století po současnost. Ve vyhrazených vitrínách jsou vystaveny zásadní exponátu designu s popisky. Do vyšších pater expozice návštěvník nahlédne s pomocí speciální kovové rampy, kde má možnost si o vystavených objektech dozvědět i z upevněných tabletů. Muzeum nabízí i dvě nové samostatné dlouhodobé výstavy Jiřího Pelcla a Lucie Koldové, kterým se budeme věnovat v samostatných článcích.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Marek Štěpán navrhl pro Moravskou galerii v Brně barevný interaktivní Mrak
Čtěte další články na téma Brno a muzeum
Foto a zdroj: Moravská galerie v Brně