28. května 2022 –– události –– Ondřej Krynek
Slavné mnichovské Die Neue Sammlung neboli Německé Design Museum oznámilo velký projekt, v rámci něhož začalo ve spolupráci s dalšími institucemi zkoumat německý demokratický design z doby Sovětského svazu. Vědci se nyní snaží zjisti více o tom, jak se utvářela výroba a design plastových produktů denní potřeby. Mnoho z nich bylo používáno i v tehdejším Československu.
„Dětský holicí set, stylová konev, sada na pedikúru z doby vesmírné a zahradní židle ve tvaru vajíčka – to jsou jen některé z předmětů denní potřeby z bývalého východního Německa, které mají mimořádný význam, protože vědci se na jejich základě snaží zjistit více o tom, jak se za železnou oponou utvářela výroba a design plastů,“ uvádí organizace, která patří mezi jednu z největších svého významu v Evropě. Na projektu pak Die Neue Sammlung spolupracuje s dalšími prestižními institucemi.
„Instituce zkoumají více než 300 plastových předmětů pro domácnost vyrobených v letech 1949 až 1990, které se nacházejí ve sbírkách Wende Museum a Die Neue Sammlung. Mnohé z těchto barevných předmětů, od kuchyňských spotřebičů a dětských hraček až po kosmetické pomůcky a nábytek, jsou samy o sobě úspěchy v oblasti designu a představují moderní estetiku, kterou si po druhé světové válce oblíbilo mnoho zemí,“ dodávají zástupci muzea.
Většina snažení muzeí, včetně tohoto německého, se do dnešní doby soustředila především na design ze Západu a to od 50. let, kdy se plastový design stal masovou záležitostí. Výzkum předmětů, který často používali jako importní často ceněné produkty i obyvatelé Československa, přinese řadu poznatků, jenž s největší pravděpodobností vyústí v jednu velkou retrospektivní výstavu designu této doby.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Výstava připomíná oceňovanou výrobnu Jihotvar Hrdějovice a jejich keramiku z 60. let
Čtěte další články na téma retro a Německo
Foto a zdroj: Die Neue Sammlung