31. července 2022 –– události –– Jakub Sochor
Městské muzeum v Bystřici pod Hostýnem je dějištěm výstavy s názvem Ohýbaný nábytek Josefa Macka. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout exempláře nábytku, který byl vyráběn národním podnikem Ton a jehož společným jmenovatelem je technologie ohýbání dřeva. Výstavu bude možné navštívit do 16. října 2022.
Návrhářská tvorba Josefa Macka je úzce spjata s národním podnikem Ton, do nějž designér nastoupil ihned po absolvování Střední průmyslové školy dřevařské v Bystřici pod Hostýnem. Od roku 1962 pracoval jako technik podnikového závodu ve Frenštátě pod Radhoštěm, odkud se o čtyři roky později vrátil zpět do Bystřice pod Hostýnem, kde od roku 1966 pracoval jako konstruktér – návrhář výrobků a v letech 1993 až 2003 jako vedoucí návrhář.
Výčet Mackových děl tvoří bohaté stylové spektrum, mezi jehož návrhy figurují subtilní židle z moderních materiálů (například laminátové stohovatelné židle z roku 1989), ale i produkty, jejichž konstrukce spočívá v ohýbání dřevěných latí. Ačkoli jde v mnoha případech o projekty relativně nedávné minulosti, tyto židle jsou osobitými reminiscencemi na slovutný ohýbaný nábytek z dílny bratří Thonetů – řeč je především o židli s označením E-6718, jež byla navržena v roce 1997.
Kromě variací na etablované prvky, kam náleží například židle s výrobním číslem 50 (1991), skýtá tvorba Josefa Macka i svébytné stylové kreace, které přetvářejí osvědčené motivy do nových kombinací. Autentickou ukázkou takového tvůrčího postupu je experimentální židle, jejíž nezvykle úzké opěradlo spočívá v atypicky pojatých ohýbaných dílech židlí č. 14 a 18. Ohýbané motivy byly rovněž aktualizovány dle dobových konvencí a materiálů, jako je tomu v případě křesla, jež sestává z čalouněného opěradla a sedáku, které jsou vsazeny do konstrukce z dlouhých ohýbaných dílů.
Čtěte další články na téma výstava a Ton
Foto: archiv Ton
Zdroj: Zámek Bystřice Pod Hostýnem