18. února 2023 –– události –– Ondřej Krynek
Mezinárodně uznávaný britský návrhář kyperského původu Hussein Chalayan má velkou výstavu v galerii Power Station of Art v čínské Šanghaji. Rozsáhlá částečně multimediálně řešená expozice nazvaná Archipelago přináší desítky jeho návrhů v nezvykle řešených instalacích. Návštěvníci si mohou udělat ucelený obraz o jeho módních návrzích, které jsou označovány za revoluční, průkopnické, odvážné, futuristické i geniální.
Výstava je rozdělena do devíti částí, které návštěvníka provedou celou kariérou Husseina Chalayana a to od prvních dvou kolekcí, které vytvořil na prestižní škole Central Saint Martins v Londýně, kde studoval. Jednotlivé části výstavy mají názvy: Začátek, Transcendence, Metamorfóza, Rychlost a pohyb, Slepé body, Migrace, Hranice, Uvolnění a Nová antropologie.
„Pohyb lidí je v Chalayanově tvorbě neustále přítomný. V této kapitole se návštěvníci seznámí s jednou z jeho nejznámějších výstav Afterwords z roku 2000. Pro tuto přehlídku Chalayan proměnil nábytek v nositelné oblečení, přičemž modelky zvedaly stoly do sukní a rozkládaly pohovky do celých obleků,“ uvádí kurátor výstavy Gong Yan k jedné z nejzajímavějších částí nazvanou Migrace.
„Nový řád vytváří nové lidské bytosti a také hybridy v procesu mutace. Hussein Chalayan použil slavný citát rakouského filozofa Ludwiga Wittgensteina, aby popsal svou sérii Panoramic z roku 1998. Několik žen s dřevěnými aerodynamickými pokrývkami hlavy maluje na zeď, zatímco vedle nich stojí postava připomínající stráž a sleduje jejich pohyb. Zrcadla a barvy prolínají tyto osoby, jejichž mozky jsou uzavřeny v oválných prostorech, s okolím a stávají se nejednoznačnými stíny bez jasné identity. Využitím různých etnických kostýmů, uniforem a hmyzích krunýřů se Chalayan snaží vytvořit nedefinovatelné hybridy,“ dodává kurátor k poslední části Nová antropologie. K výstavě byla vydána i rozsáhlá monografie.
Čtěte další články na téma Hussein Chalayan a výstava
Foto a zdroj: Power Station of Art