25. března 2023 –– události –– Ondřej Krynek
Na začátku března byla v Retromuseum Cheb otevřena výstava Ušlechtilý lis, která má všeříkající podtitul Československé lisované sklo 1945 až 1985. V expozic najdete až do 3. září nejzajímavější misky, vázy, sklenice, tácky i umělecké objekty od známých českých výtvarníků jako František Vízner i méně známých designérů.
„Lisované sklo představuje jednu z nejdůležitějších kapitol našeho moderního sklářského umění. Záměr oživit jeho výrobu omezenou válečným obdobím vznikl už v 50. letech a lisované sklo se brzy stalo fenoménem, jehož význam přetrvává dodnes. Postupem času se vyprofilovala celá plejáda vynikajících sklářských designérů, kteří se jím zabývali – v první vlně František Zemek, František Pečený, Václav Hanuš či Miloš Filip, na něž pak navázali Rudolf Jurnikl, František Vízner, Vladislav Urban, Adolf Matura, Miloš Filip nebo Jiří Zejmon,“ uvádí kurátor Jan Mergl.
„Cílem výstavy je představit různorodé přístupy k designérské tvorbě lisovaného skla bohatým výběrem tvarů a typů váz, mís či stolních souprav. Doprovází je i řada ukázek firemní dokumentace, výrobních katalogů a propagačních materiálů,“ dodává kurátor výstavy.
Zajímavostí je jednoznačně i přínos lisovaného skla tehdejší doby pro současný design a tvorbu. Krom toho, že některé výrobky jsou dodnes ceněny a vyhledávány sběrateli, se přenáší tvary, struktury i barevnosti do současného českého sklářství. Jednoznačným příkladem je kolekce půllitrů od Jiřího Brabce z roku 1972, které přenesla Kristýna Venturová v kolekci Storytellers aktuálně vyráběnou značkou Rückl.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
České sklářské inovace jsou představeny v Hongkongu broušeným křišťálem i pivními půllitry
Čtěte další články na téma výstava a sklo
Foto: Václav Marian, Gabriel Urbánek a GAVU Cheb
Zdroj: Retromuseum Cheb