4. dubna 2023 –– události –– Ondřej Krynek
Až do poloviny října 2023 je možné v německém Muzeum Porzellanikon v Selbu navštívit výstavu Luxus, wellnes, porcelán. Den v českých lázních. Významný podíl na něm má Uměleckoprůmyslové museum v Praze, které do expozice zapůjčilo 105 předmětů často velmi významných, unikátních a hodnotných. Vystavěny jsou vázy, sošky, čajové soupravy nebo jídelní soupravy. Datují se do roku 1840 i pozdějších dob.
„Více než sto ukázek porcelánu ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze se stalo součástí výstavy, na níž je v Německu poprvé představen český porcelán 19. století. Až dosud měl český porcelán na západ od našich hranic pověst levného, obyčejného a masově vyráběného zboží. Tato výstava ukazuje jedinečnou kvalitu porcelánu od českých výrobců od roku 1792, tedy od počátku regionální výroby porcelánu. Vystavené exponáty svědčí o mimořádně vysoké umělecké a řemeslné zručnosti českých výrobců, pokud jde o technické, formální a zejména malířské ztvárnění porcelánu. Kvalita porcelánu si v ničem nezadala s výrobky velkých manufaktur. A touto kvalitou výrobci oslovovali i politickou a společenskou elitu Evropy, která porcelán z Čech oceňovala a nakupovala,“ uvádí německý kurátor Thomas Miltschus a Jan Mergl za UPM.
„Uměleckoprůmyslové museum v Praze na výstavu zapůjčilo například Thunovskou jídelní soupravu z roku 1856, velký džbán na víno v novorenesančním stylu, který si pořídil německý císař Vilém I. při své návštěvě Světové výstavy ve Vídni v roce 1873, šálky, vázy, figurky, hlavičky dýmek a další porcelánové předměty z porcelánek v Klášterci, Březové, Slavkově a dalších,“ dodávají.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Retromuseum vystavuje nejzajímavější československé lisované sklo z let 1945 až 1985
Čtěte další články na téma porcelán a výstava
Foto a zdroj: Uměleckoprůmyslové museum v Praze