14. dubna 2023 –– události –– Ondřej Krynek
Mezinárodně uznávaný sochař a výtvarník David Černý otevřel první dubnový den na pražském Smíchově své Musoleum. Památkově chráněná budova bývalé destilerie tehdejšího lihovaru byla rekonstruována a proměnila se v pětipatrovou galerii, kde je možné se setkat s díly Davida Černého, ale také hostujících umělců. Industriálně laděný interiér je zdoben artefakty z dob fungování lihovaru.
„Budova je památkově chráněná, tím pádem ji nebylo možné strhnout a postavit tady normální dům. Rozhodli jsme se tedy, že ji zachováme, a nakonec padlo rozhodnutí, že z toho bude kulturní instituce. Nějak se z toho v průběhu času stalo muzeum Davida Černého. Pak jsem zjistil, že to není muzeum, ale spíš takové musoleum,“ řekl výtvarník David Černý.
„Lihovar byl mystickým místem, i když s kulturou coby průmyslový areál do kontaktu moc nepřišel. Nedávný stav byl spíše zbořeništěm, které vypadalo jako Zóna od Tarkovského. V Musoleu dřív byla destilerie, kde docházelo k destilaci lihu. V době největší slávy se tu vyrábělo až 80 hektolitrů lihu za den, a když se v roce 1907 kapacita navýšila na 120 hektolitrů, varná síň se musela zvýšit o pět metrů,“ dodává.
Expozice v Musoleu, s celkovou plochou 1 200 metrů čtverečních, je z velké části retrospektivou právě Davida Černého a to od raných kreseb až po díla z posledních dob. Najdeme tak zde podsvětlené plastiky na stěnách, klikující autobus, hlavu a ruku na střeše budovy i další často kontroverzní díla. Nechybí ani sekce designu a architektury. Malá galerie určená pro hostující umělce je pak otevřena bez vstupného.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
V Praze vyroste multifunkční věž Top Tower zdobená gigantickým vrakem lodi
Čtěte další články na téma muzeum a David Černý
Foto: David Černý a Dan Materna
Zdroj: Musoleum