29. července 2023 –– události –– Ondřej Krynek
Oděvní návrhářka Daniela Flejšarová navrhuje již téměř třicet let modely pro mezzosopranistku Magdalenu Koženou, která minulý rok nabídla některé ze svých rób do muzejních textilních sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Čtrnáct z nich je možné si nyní prohlédnout v Praze na výstavě Koncert pro dva smysly.
„Na výstavě, která tento dar provází, je čtrnáct modelů, z toho pět, které obohatí sbírky UPM, a také vzácné zápůjčky. K vidění jsou například svatební šaty z roku 2008, v nichž se Magdalena Kožená vdávala na zámku v Náměšti nad Oslavou a také zpívala Juliettu od Bohuslava Martinů v Rudolfinu, nápaditý kalhotový komplet z roku 2002, těhotenské šaty z roku 2005, šaty Flamenco z roku 2017 s šestimetrovou vlečkou i jeden z nejnovějších společných počinů, šaty Bertolt Brecht, které měly premiéru v loňském roce v Londýně. Všechny modely doprovázejí společné vzpomínky návrhářky i pěvkyně, výstavou zní úryvky z Mozartových skladeb v podání a výběru Magdaleny Kožené,“ uvádí muzeum k výstavě.
„Nebývá časté, aby setkání dvou tvůrčích osobností z odlišných oborů zrodilo souznění a mnohaletou vzájemně obohacující spolupráci. Spojuje je úsilí o dokonalý umělecký a estetický zážitek: výjimečný hlas a výjimečný oděv, jednoduše řečeno – koncert pro dva smysly. Milovníci koncertních vystoupení Magdaleny Kožené už se samozřejmostí očekávají její nápaditou vizuální prezentaci. Není to pouze scénický kostým, ale i výjimečný oděv, citlivě odpovídající obsahu hudebního díla a podtrhující osobnost zpěvačky,“ řekla kurátorka výstavy Konstantina Hlaváčková.
Zajímavostí na šatech pro tyto účely je nutnost splnit pohybové požadavky v oblasti žeber, které se při vystoupení radikálně mění. V případě šatů od Daniely Flejšarové se Magdalena Kožená nebála řady neobvyklých prvků, které by se dříve na světových molech neobjevily.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Velká výstava The Ball ukazuje 120 plesových šatů od 18. století po současnost
Čtěte další články na téma šaty a výstava
Foto a zdroj: Uměleckoprůmyslové museum v Praze