17. února 2024 –– události –– Ondřej Krynek
Jen do 3. března je možné v Centru architektury a městského plánování v Praze navštívit výstavu A Lot With Little, na které jsou prezentovány nejzajímavější projekty a realizace staveb, které jsou ekologičtější a tím výrazně udržitelnější než běžné stavby. Vybrány jsou rozmanité stavby od bydlení přes transformace budov až po zásahy do městské krajiny. Výstava je koncipována formou širokoúhlé projekce.
„A Lot With Little prezentuje práci architektonických kanceláří z globálního severu i jihu. Architekti navzdory různým klimatickým a socioekonomickým podmínkám důsledně upřednostňují místní materiály a pracovní sílu a integrují domorodé a současné metody, aby vytvořili udržitelnou architekturu. Jejich díla jsou také krásná – a krása je základní hodnotou udržitelnosti, která má zajistit její dlouhou životnost. To je patrné také v Praze, kde se historické bohatství setkává s živou současnou architektonickou a designérskou scénou. Prezentace projektu A Lot With Little v CAMPu je pro nás ideální, jak vzhledem k jeho zaměření na budoucnost měst, tak díky velkoplošné projekční stěně, kde naše imerzivní filmová instalace vynikne,“ řekla kurátorka výstavy Noemí Blager.
„Výstava návštěvníky seznamuje s prací architektek a architektů, kteří se zabývají udržitelným řešením v oblasti bydlení, vzdělávání, transformací budov a pomoci při živelních a jiných pohromách. Nabízí projekty se sociálním rozměrem, které mají pozitivní dopad nejen na životní prostředí, ale i místní komunitu. Stavebnictví způsobuje téměř 40 % globálních emisí uhlíků. Čelíme klimatické krizi, přírodním katastrofám a nepředvídatelným událostem. Máme omezené množství času, peněz i zdrojů. Proto je nezbytné hledat nové a udržitelné způsoby, jak vytvářet architekturu, která reflektuje potřeby společnosti, využívá dostupné materiály a reaguje na místní komunitu, ekonomiku i životní prostředí,“ dodávají zástupci z CAMPu.
Představeny nejsou jen projekty ze světa, například bydlení z Barcelony nebo venkovská škola v Amazonii. Součástí projekce jsou i české projekty přestavby či rekonstrukce bydlení, mobilní domky, školy, školky a komunitní centra, proměna náplavky v Plzni nebo přestavba chátrajících industriálních budov na kavárny a studia. Zajímavou odbočkou je i nouzová architektura jako jsou přístřešky na horách nebo odběrová centra.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Wallmakers za tříminutovou procházku posbírali 1 425 pneumatik a postavili z nich pavilon
Čtěte další články na téma výstava a ekologie
Foto a zdroj: CAMP Praha