13. ledna 2010 –– události –– Ondřej Krynek
V londýnském Design Museum probíhá až do 7. března rozsáhlá unikátní výstava designérské legendy jménem Dieter Rams, který navrhl přes 500 produktů pro německého výrobce elektroniky Braun. Krom stovek ukázek nejrůznější dnes již retro elektroniky navrhované za období 12 let je vystaven i nábytek designovaný pro značku Vitsoe.
Dieter Rams, narozený v Německu v roce 1932, je jeden z nejvlivnějších průmyslových a produktových designerů 20. století. Po studiích na wiesbadenské umělecké škole začal pracovat pro architekta Otto Apela a v roce 1955 se přidal k designerskému týmu Braun, kde se v roce 1961 stal šéfem designu a na tomto postu setrval až do roku 1995.
Za čtyřicet let navrhl pro německého výrobce elektroniky Braun více jak 500 produktů všech představitelných druhů využití jako hudební aparatury včetně rádií, zesilovačů i gramofonů, televizí, kalkulaček, holící strojky, fény, hodinky i hodiny, promítačky, filmové videokamery, blesky, větráky, veškerou onehdy myslitelnou elektroniku do kuchyně a mnohé další. Mimo elektroniky má na kontě i nábytek a to především pro značku Vitsoe, pro níž navrhl v roce 1960 policový systém 606 Universal i několik židlí a křesel. Jednou z jeho posledních počinů byl všem dobře známý elektronický kartáček Oral-B.
Jeho minimalistický, stále uznávaný a dnes už víceméně retro design je možné vidět na jedné z jeho doposavad největších výstav v londýnském Design Museum. Expozice obsahuje stovky exponátů za jeho nejplodnějších 12 let tvroby jak pro Braun tak pro Vitsoe. Mimo samotných produktů řazených do skupin podle zaměření je výstava obohacena krátkými filmy, modely, skicami, prototypy i dobovými fotografiemi. Zároveň jsou zde promítány rozhovory se současnými designery jako Jonathan Ive, Jasper Morrison, Sam Hecht a Naoto Fukasawa.
Výstava s názvem Méně a více s podtitulem Designový étos Dietera Ramse představuje jeho jasnou definici pro čistý, elegantní a přísně vizuální jazyk shrnutý v jeho v takzvaných Deseti principech, které uvádějí, že design by měl být inovativní, estetický, odolný a užitečný. Rams byl ovlivněn Bauhausem i Uměleckoprůmyslovou školou ve městě Ulm a upřednostňoval modernost a funkčnost nad vším ostatním.
Foto a zdroj: Design Museum, Braun a Vitsoe