1. června 2024 –– události –– Ondřej Krynek
Až do konce ledna 2025 je možné v Národním technickém muzeu navštívit výstavu Petrof 160 s podtitulem Klavír jako technické dílo. Návštěvnici mají možnost prohlédnout si formou retrospektivy nejvýraznější klavíry této světoznámé české značky a nahlédnout pod pokličku procesu výroby i technickým detailům těchto fenomenálních hudebních nástrojů.
„Ambiciózně koncipovaný projekt umožní návštěvníkovi nahlédnout do zákulisí výroby klavírů a pianin, kde má lidský faktor své stálé a nezastupitelné místo a výsledný produkt závisí na hodinářské přesnosti a souhře mnoha specialistů. Ve výstavě se potkává technika, technologie, řemeslo a design a zároveň naučná linka s možností poslechu i oddechu,“ uvádí k výstavě česká značka Petrof.
„Možná se návštěvník pozastaví nad tím, proč se zrovna v Národním technickém muzeu otevírá výstava klavírů. Na to je ale jednoduchá odpověď! Klavír totiž není jen mimořádný hudební nástroj, ale také pozoruhodné technické dílo. A navíc: kolika lidem je například známo, jak se vyrábí baraš neboli půda s rezonanční deskou a litinovým rámem? Kdo opravdu ví, jak vzniká struna, či jaké dřevo se používá na skříň a víko tohoto nástroje? A právě i toto se návštěvník ve výstavě dozví,“ řekl ředitel muzea Karel Ksandr.
Výstava je rozdělena na tři části. První přibližuje historii značky. Druhá část ukazuje průřez klavírů a pianin značky Petrof včetně nejcennějších exponátů. Jednou z největších dominant výstavy nejsou nejmodernější nástroje, ale ten nejstarší. Nejstarší dochovaný klavír značky Petrof pochází z roku 1865 a je možné se jím pokochat právě v expozici. Třetí část poodhaluje technologie a výrobní postupy od kmene stromu přes akustickou část klavíru až po lakovnu nebo koncertní pódium.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Majkut navrhl klavír Whaletone podobný velrybě
Čtěte další články na téma klavír a výstava
Foto a zdroj: Národní technické muzeum a Petrof