28. ledna 2010 –– události –– Martina Ivičič
Vysoká škola výtvarných umení v Bratislavě pořádala jen po tři dny přehlídku studentských semestrálních prací zimního semestru pod názvem Zimný prieskum 2010. Navštívili jsme ateliéry Socha objekt instalace, Užitkové umění, Textilní tvorba s oděvním designem, Vizuální komunikace a Design.
Předposlední poslední lednový víkend se už tradičně konal na půdě VŠVU neboli Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě průzkum prací studentů zimního semestru. Ve světě dětí a hraček jsme se ocitli na katedře Dizajnu v ateliéru Industrial Design u akademického sochaře Ferdinanda Chrenka, který je kromě pedagogické činnosti i kurátorem, propagátorem mnohých designových událostí i trojnásobným držitelem slovenské Národní ceny za dizajn, která představuje nejvyšší formu ocenění v této oblasti činnosti.
Jednou z témat zadání byla Hračka: čas na hru, kde nejvýraznější pracemi bylo Dětské jízdní kolo od studentky 3. ročníku Denisy Lukáčové a Pexeso pro nevidomé, přínosná práce se zaměřením na nevidomé děti od autorky Nikolety Čeligové.
Podle slov Ferdinanda Chrenka, koncepce výuky na katedře staví na spolupráci se slovenskými ale i zahraničními firmami, například Sandrik Berndorf, UniLight, Electrolux, sklářská firma Rona nebo LG Hi-Macs. Materiál LG Hi-Macs nabízí široké kreativní možnosti opracování v mnohých oblastech designérské tvorby.
To bylo podnětem pro mezinárodní projekt škola versus firma mezi VŠVU a STU v Bratislavě, Fakultou umění a designu české UJEP s firmami Kodreta a Polytrade CE. Cílem spolupráce je získat praktické poznatky z tvorby designu nábytku, respektování požadavek investora a poznání materiálových limitů a možností.
Jestli se dočkáme designu zbaveného stereotypu a nudy, se dozvíme na vyhlášení výsledků ve foyer Slovenské technické univerzity, odkud se projekt bude prezentovat na Nábytkovém veletrhu v Miláne, na Biennale du design de Saint Etienne a na Fóru designu v Nitře.
Další zajímavou prací z ateliéru průmyslového designu byla porcelánová sada na fondue s názvem Animals od Zuzany Kovalčíkové. V ateliéru šperku pod vedením profesora Karola Weisslechnera vznikly důvtipné veselé šperky, které bylo možné i zakoupit. Na katedře textilu studenti 5. ročníku představili barevně variabilní křeslo s myšlenkou individuálního výběru zákazníka.
Když se řekne průzkum, mělo by se jednat o „to nejlepší a nejčerstvější“ z mladé slovenské studentské tvorby. Je-li tomu skutečně tak, necháme na posouzení čtenářů.
Foto: Adam Šakový a Dušan Kočlík
Zdroj: VŠVU