16. listopadu 2024 –– události –– Ondřej Krynek
Uměleckoprůmyslové museum v Praze otevřelo výstavu Paolo Venini a jeho dílna, která má podtitul Benátské sklo 1934 až 1959. Rozsáhlá expozice nabízí fascinující pohled na designérské dílo slavného italského designéra a výtvarníka Paolo Veniniho. Výstava vychází z výzkumu jeho díla a poprvé byla uvedena v Itálii odkud se přesouvá do Česka. Mimo exponátů přináší i fotografie výroby nebo nákresy děl.
„Výstava představuje designérské dílo Paolo Veniniho a práce jeho dílny. Vychází z obsáhlého výzkumu kurátora Marina Baroviera, který připravil výstavu na ostrově San Giorgio Maggiore v Benátkách na přelomu let 2016 a 2017. V upravené podobě a s vkladem české kurátorky Sylvy Petrové ji nyní uvádíme v Praze. Itálie platí bezesporu za sklářskou velmoc. Je na čase, aby česká veřejnost dostala příležitost důkladněji poznat její soudobou sklářskou výrobu a design. Expozice představuje stovku předmětů zapůjčených ze soukromých sbírek,“ uvádí k výstavě Uměleckoprůmyslové museum v Praze.
„Ústřední postavou prezentace benátského skla mezi lety 1934–1959 je osobnost Paola Veniniho, zakladatele a uměleckého šéfa muránské firmy Venini a designéra děl, která jeho dílna s úspěchem vyráběla a prodávala v Evropě i zámoří. Kromě Veniniho prací výstava představuje též tvorbu vybraných designérů, s nimiž Venini spolupracoval. Jedná se o umělce Tobiu Scarpu, Charlese Lina Tissota, Gio Pontiho, Riccarda Licatu či Kena Scotta,“ dodává.
Výstava tvorby Paolo Veniniho ukazuje jeho schopnost rozpoznat umělecké dobové trendy a přivést na trh hned několik oblíbených sérií užitné i dekorační povahy. Slavné se staly jeho spolupráce s dalšímu mezinárodními umělci z mezinárodní scény. Na exponátech je pak vidět design, který se vrací a to od dob dávno minulých přes jeho tvorbu až po současné sklo a tvorbu současných skláren nejen v Česku. Výstava je otevřena do 2. března 2025.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Na pražském letišti vystavují čeští mistři své světové sklo tavené do barevných plastik
Čtěte další články na téma výstava a sklo
Foto: Venini Archive
Zdroj: Uměleckoprůmyslové museum v Praze