2. dubna 2025 –– události –– Ondřej Krynek
Až do 26. října je možné v Centru architektury a městského plánování navštívit další výstavu z výstavního cyklu Praha zítra?, která má tentokrát podtitul Propojené město. Zaměřuje se na rozvoj kolejové dopravy v hlavním českém městě a s tím souvisejícími změnami v urbanismu, architektuře i životě běžných lidí. Výstava ukazuje připojení města na vysokorychlostní trat přes letiště do Kladna i návrat tramvají na Václavské náměstí.
„Při vstupu do výstavního sálu se nachází přehled základních pravidel pro rozvoj měst ruku v ruce s rozvojem kolejové dopravy. Vybraná doporučení urbanistů z IPR Praha ilustrují příklady dobré praxe ze zahraničí. Po této vydatné porci urbanismu jsme připraveni vrhnout se do spletitých tras, tunelů, odboček i slepých uliček pražského (nejen) železničního uzlu. Budeme jej rozplétat postupně a začít přitom můžeme před velkoplošnou projekcí, která jako už tradičně vévodí výstavnímu sálu. Na cestu do minulosti zve „nostalgická linka“ v podobě krátkého filmu Století kolejí, sestaveného z archivních filmových a televizních záběrů. Kdo dává přednost vizím před nostalgií, setrvá na nástupišti do příjezdu speciálního expresu směr rok 2050. Budoucnost kolejové dopravy v Praze přehledně představí animované schéma nových tras a tratí – od chystaného železničního spojení na letiště Václava Havla přes plánované tunely pod středem města až po nové linky metra a tramvají. Budoucí trasy včetně zastávek a nádraží si pak lze v klidu a vlastním tempem prohlédnout na dotykové obrazovce v interaktivním prostředí 3D modelu Prahy,“ uvádí k výstavě její organizátoři z CAMPu.
„Dynamický obsah velkoplošné projekce v mnohém doplňuje ilustrovaný průvodce umístěný na protější stěně. Důležité souvislosti plánování kolejové dopravy a jejího vlivu na rozvoj města shrnuje informacemi nabitý tištěný katalog. Každý z návštěvníků výstavy se může vžít do role výpravčího a jedním stiskem tlačítka vyslat na cestu modelový vláček s velmi netradičním pohonem – náš expres se totiž v CAMPu prohání potrubní poštou. Do prostoru výstavního sálu se také vrací oblíbená součást mobiliáře – sofa 2.0, které jednak umožňuje pohodlné sledování projekční stěny a jednak těm, co se už vizuálního zážitku nabažili, nabízí možnost zaposlouchat se do budoucnosti podpovrchové dopravy a na vlastní uši si vyzkoušet jízdu metrem D. Každý, kdo se chce o rozvoji kolejové dopravy dozvědět ještě víc, najde v naší studovně důležité odborné dokumenty (zejména Studii proveditelnosti železničního uzlu Praha včetně Rychlých spojení) nebo si může vybrat z bohatého doprovodného programu v podobě komentovaných prohlídek, přednášek, debat a projekcí,“ dodávají.
Čtěte související článek na DesignMag.cz

Jak se Praha v brzké době promění ukazuje výstava 60 projektů v CAMPu
Čtěte další články na téma doprava a Praha
Foto a zdroj: CAMP