22. září 2010 –– události –– Monika Hanková
V polovině září proběhl v pražské The Chemistry Gallery první ročník prodejní výstavy Chemical Affair. V prostoru citlivě zrekonstruovaného secesního domu na pražských Vinohradech se představily více než dvě desítky mladých českých designérů. Návštěvníci si tak mohli v galerii prohlédnout to nejlepší ze současné české designové scény.
Zastoupení v prosvětlených místnostech galerie a na přilehlé terase měli jak módní návrháři, šperkaři, tak produktoví designéři. Jmenujme například Mirku Talavaškovou, absolventku oboru Módní tvorba u prof. J. Ťapťucha, držitelku titulu Top Styl Designér, jejíž kolekci Yunnan můžete již brzy shlédnout také v rámci letošních Shooting Fashion Stars v Centru současného umění DOX, nebo známé duo Sistersconspiracy, tedy Alici Klouzkovou a Janu Jetelovou, které na Chemical Affair mimo jiné odkryly část z nové „cyklistické“ kolekce. Martin Žampach, jenž se věnuje designu skla, představil sofistikované skleněné mísy. Z již etablovaných designérů šperku zmiňme tvorbu Kláry Šípkové, absolventky ateliéru K.O.V. pražské VŠUP, a její geometrické, do detailu propracované šperky z nerezu, tentokráte v zářivé zlaté barvě.
Kromě oděvů a šperků mohli návštěvníci obdivovat a zakoupit (nejen pro své potomky) knižní produkci uskupení Kopr, což je sdružení v současné době osmi autorů, ilustrátorů a typografů, kteří se spojili s cílem tvořit a vydávat obrazově silné a zajímavé knihy. V neděli chodbu galerie provoněla hand made mýdla Heleny Heinz, jejíž kolekci Soap tvoří řada parfemovaných mýdel několika velikostí a barevných variací, přičemž design vychází z odlitků přírodních tvarů kamenů a volně se inspiruje jejich estetikou. Výrazným a nepřehlédnutelným solitérem zůstává Štěpán Růžička, jehož stále populárnější kolekce broží z víček od zavařovacích sklenic B-birds byla na Chemical Affair doplněna naprostou novinkou – latexovými odlitky stávající ptačí galerie vsazenými do nerezového rámu.
Příští ročník by měl být koncipován více jako klasická výstava (třebaže prodejní) a kromě ucelených menších kolekcí již etablovaných designérů by Chemical Affair měla představit širší veřejnosti především zcela nové kousky studentů či čerstvých absolventů uměleckých škol. Základním kritériem zůstane přitom kvalita a jedinečnost tvorby, s důrazem na úzké propojení se samotným prostorem galerie, čímž by se Chemical Affair měla odlišit od podobných akcí jarmarečního typu, konaných často v nevhodných prostorách či pod širým nebem. The Chemistry Gallery touto akcí designu otevřela a v průběhu celého roku je zde možno očekávat další designové výstavy i ze i zahraničí. První z nich bude prezentace keramických prací studentů vysokých uměleckých škol z Prahy a Bratislavy pod názvem Bratiprahaslava, jejímž garantem se stal Daniel Piršč. Vernisáž proběhne začátkem měsíce října v rámci přehlídky Designblok 2010.
Foto a zdroj: Chemical Affair