15. ledna 2011 –– události –– Kateřina Farná
Obchodní dům Kotva, Dům bytové kultury, lázeňský hotel Thermal – kdo by neznal nepřehlédnutelné stavby, které dodnes vzbuzují u kolemjdoucích emoce. Jejich autory jsou manželé architekti Věra a Vladimír Machoninovi, jejichž tvorbě je do 5. února věnována výstava v pražské Galerii Jaroslava Fragnera.
„Architektonický pár měl od počátku sedmdesátých let omezenou jak architektonickou, tak publikační činnost, takže se o jeho dílech paradoxně mnoho neví. Dalším důvodem je poměrně malé povědomí o architektuře šedesátých a sedmdesátých let obecně,“ uvádějí organizátoři důvody, proč nyní prezentují výběr z díla manželů.
Expozice je zaměřena na jejich nejvýznamnější stavby, nechybějí projekty nerealizované (administrativní budova Škoda nebo zotavovna ROH v Mariánských Lázních). „Pokládám za nejlepší práce právě ty, které v soutěžích neuspěly. Možná už byly pro porotu příliš radikální,“ říká v obsáhlém katalogu k výstavě Věra Machoninová. „Naše stavby probíhaly složitě, protože byly vesměs atypické. A všechno atypické se těžce prosazovalo.“ Každá budova je doprovázena fotografiemi, plány, kresbami, doplňují je soutěžní modely lázeňského areálu v Karlových Varech a Kotvy.
Zajímavá je i ukázka produktového designu – k vidění jsou masívní červená křesla z Thermalu nebo židle z velvyslanectví ČR v Berlíně. Z Domu bytové kultury byly zapůjčeny čtyři dřevěné reliéfní panely, které byly původně součástí vnějšího obkladu kinosálu. Stavby Machoninových byly v té době zjevením, měly razantní rukopis, byly výrazně založeny na rozpracování vnitřního prostorového konceptu, měly strohé a tmavé fasády.
„Mrzí mne, že všechny budovy, které jsme v té době dělali, jsou postupně ničeny. V Thermalu začali pokoje ve výškové části – byly původně velice skromné – zařizovat kompletně v postmoderním duchu… Přitom architektura 60. let se vyznačovala tím, že exteriér předcházel do interiéru úplně samovolně,“ zdůrazňuje Věra Machoninová.
Architektonická tvorba manželů Věry a Vladimíra Machoninových může působit někdy jako mimo čas a prostor, jako by snad ani do dnešního města jejich stavby nepatřily. Jsou mementem doby, ale i důkazem inovátorských a odvážných myšlenek.
Na poměrně skromném prostoru pražské galerie se vrátíte do doby, kdy věci nešly tak jednoduše jako dnes, kdy společnost počítače ještě tak zásadně neovlivnily a kdy jeden manželský pár vytvářel v mnohých ohledech výjimečné věci. Výstava byla prodloužena do 5. února. Dne 2. února se v prostorách galerie bude od 18 hodin konat přednáška.
Foto a zdroj: GJF