16. února 2011 –– události –– Ondřej Krynek
Po rozsáhlé rekonstrukci je opět otevřeno Národní technické muzeum, které nově nabízí pět unikátních expozic a až 5 000 exponátů na celkem 5 500 metrech čtverečních. Krom oblíbené expozice Doprava zde najdeme i Tiskařství, Fotografický ateliér, Astronomii a expozici Architektura, stavitelství a design vytvořenou podle Davida Vávry.
Ve středu se po 1 621 dnech znovu veřejnosti otevírá rekonstruované a výrazně inovované Národní technické muzeum (NTM). Za celou svou historii více jak 70 let budova poprvé slouží výhradně muzejním účelům. Do budovy bylo zcela nově instalováno pět samostatných expozic. Největším lákadlem je jako vždy expozice Doprava, které je opět určena velká hala. Najdeme v ní automobily, mnohem více motocyklů, jízdní kola letadla, lodě i ukázky z železniční dopravy v České republice.
Vestibul muzea patří expozici nazvané Fotografický ateliér. Návštěvník může sledovat vývoj fotografických procesů a zrod fenoménu fotografie. Exponáty je tu zaznamenán vývoj, jak od samotného vynálezu až po současné fotografické přístroje, tak pomocí originálních fotografií. V prvním patře je umístěna expozice Tiskařství. Koncipována je jako autentická tiskárna, takže grafičtí designeři se mohou přímo pokochat vývojem od knihtisku až po současné techniky. Nechybí ani místo, kde si tvůrčí návštěvníci mohou vytvořit vlastní různé tiskoviny.
Jednou z nejatraktivnějších expozic je Astronomie umístěná ve druhém patře, kterou navrhl Roman Brychta a část architektonického studia Projektil. Očekávaně jde o temné bludiště v němž se za skleněnými vitrínami vznášejí v prostoru exponáty připomínající vesmírné objekty. Nejzajímavějším exponátem je pravý meteorit. David Vávra navrhl expozici Architektura, stavitelství a design, která představuje nejvýznamnější architektonické realizace u nás z let 1860 až 1989.
V dobové atmosféře, laděné do secesního nebo kubistického stylu, je možné shlédnout několik původních modelů dnes legendárních staveb nejen z Prahy od architektů jako Josef Gočár, Josef Schulz, Ladislav Žák nebo obchodní dům Kotva manželů Machoninových. Nechybí sochařské doplňky, skici, plány a fotografie. Návštěvníci mají možnost vstoupit i do pracoven významných architektů minulých století.
Muzeum je otevřeno denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin. První čtvrtek v měsíci od 10 do 20 hodin. Vstupné pro dospělé je 170 korun.
Foto a zdroj: Národní technické muzeum