7. března 2011 –– události –– Eva Ječmínková
V rámci Stockholm Design Weeku se na začátku února uskutečnila vernisáž výstavy 20 Designers at Biologiska imitující skandinávskou přírodní scenérii obohacenou o 3D exponáty z říše zvířat a světa fantazie. Vycpaní ptáci, hodiny podobné prchajícím krabům či stoličky evokující bezhlavá těla pásovců štětinatých tvoří cestu vedoucí do dimenze ponurého surrealismu.
Netradiční galerie Biologiska (Biologiska Museet) situovaná do čtvrti Djurgården byla postavena architektem Agi Lindegrenem v roce 1893. Konstrukce stavby inspirovaná středověkými norskými roubenými kostely poskytuje příležitost pro magickou hru s prostorem a barevným světlem, které se zhostili hlavní partneři události – společnost Cardi a Elektroskandia Belysning.
Výstava 20 Designers at Biologiska je snovou procházkou mezi vymodelovanými krajinnými výjevy, kde v sobě rekvizity zasazené v nečekaných souvislostech snoubí imaginaci, evoluci a rozmanitost severské fauny. V prosklených vitrínách vznikl prostřednictvím takzvaných dioramat dialog mezi stacionární a variabilní projektovou částí dokreslený moderním designem s uměleckým a vzdělávacím významem.
Diorama je speciální obraz, který se snaží navodit dojem skutečnosti tak, že na jeho zadní stěně je věrohodně vyobrazeno pozadí a před ním jsou umístěny trojrozměrné objekty. Prostorové reliéfy prezentované v muzeu Biologiska tvoří nejčastěji tři úrovně. Vnitrozemí či pobřeží Skandinávie vykreslené na zdi, přirozeně zakomponované modely umělých zvířat, sušených rostlin či ptačích budek a elementy se scénou zdánlivě nesouvisející – solitérní zubní stolička, příbory jako z Lynchova filmu, hodiny poukazující na relativnost času, židle ze skansenu, vějíře připomínající houby Ryzce a v neposlední řadě i oblíbené surrealistické téma – kulaté oči vypadlé z důlků.
Kurátorem expozice 20 Designers at Biologiska je francouzská tvůrkyně Emma Marga Blanche, holandský designér Fredrik Färg a švédská redaktorka Hanna Nova Beatrice. Akce zahrnuje díla 20 umělců z více než 15 zemí – Nizozemska, Itálie, Švédska či Kanady.
Návrháři jako Duilio Forte, Valantin Loellman, Mark Braun, Cate & Nelson, Cooper & Gorfer mají, stejně jako kurátoři sami, v galerii své zastoupení. Pro plastické působení celku jsou kromě trojdimenzionálních předmětů nezbytná malovaná velkoformátová plátna, jenž jsou dílem Bruna Liljeforse známého pro dramatické ztvárnění zvířat ve svých přirozených stanovištích.
Foto a zdroj: Biologiska