2. července 2011 –– události –– Tomáš Holý
Kostým opice, lascivně stavěné ženské figuríny, křeslo připomínající výrazné ženské rty či středověké šaty. Pod těmito hesly se skrývá podrobný pohled na filmy jako 2001: Vesmírná odysea, Lolita, Mechanický pomeranč či Barry Lyndon, které přináší pařížská výstava zasvěcená režiséru Stanleymu Kubrickovi.
Oscarový režisér, který zemřel krátce před oficiální premiérou snímku Eyes Wide Shut, zanechal po sobě kromě jedinečných filmů také rozsáhlé archívy. Právě z nich čerpá putovní expozice.
Nahlédnout je tak možné na práci kolem třinácti filmů, které byly nominovány na celkem dvanáct Oscarů. Rozsáhlá výstava odkrývá precizní Kubrickův přístup k práci. Krom úryvků z jednotlivých snímků jsou připraveny fotodokumentace s poznámkami, osobní korespondence Staleyho Kubricka, filmové rekvizity, ale nechybí ani zmíněný Oscar či návrhy kostýmů.
Filmoví fanoušci si jistě přijdou na své, například z filmu Osvícení je vystavena maketa sekery, se kterou se dobýval šílený Jack Nicholson do koupelny za svou manželkou, modré šatečky duchařských dvojčat či zmenšený model bludiště, rovněž ze zmíněného snímku.
„Stačí zaslechnout jeho jméno nebo si ho přečíst, aby se zcela otevřel před vašima očima. Svět rozsáhlý a mysteriózní, který se nepodobá žádnému jinému v historii kinematografie. On rozšířil pole filmových možností. Já jsem dokonce přesvědčen, že nám dovolil naostřit vědomí nás samotných, krutosti, které jsme schopni, chtíče k věcem, které nejsme schopni pojmenovat, a síly, která nás nutí rozvíjet cesty nebezpečné a znepokojující,“ popsal filmový svět Stanleyho Kubricka režisér Martin Scorsese. Dodal, že Kubrick byl vizionářem ve všech smyslech tohoto slova. Výstava mu podle něj vzdává hold, který si zaslouží.
Expozice Stanley Kubrick je přístupná v pařížské Cinémathèque do konce července. V nabídce je krom oficiálního katalogu za 32 eur, tedy asi 770 českých korun, i kolekce všech filmů na DVD nebo plakáty a trička.
Čtěte všechny články na téma film
Foto: Tomáš Holý
Zdroj: Cinémathèque