18. října 2011 –– události –– Veronika Šilhavá
Proslulá nizozemská kancelář NL Architects představuje své nejzdařilejší i světoznámé realizace v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze. Pyšní se velkou řadou úspěchů. V roce 2005 dokonce vyhráli prestižní architektonickou cenu Mies van der Rohe za Basketbar v Utrechtu. Jejich budovy mají šmrnc, kterým se liší od ostatních nově vznikajících staveb.
Už od počátku devadesátých let spolu úzce spolupracovali čtyři – tehdy ještě studenti TU Delft – Pieter Bannenberg (1959), Walter Van Dijk (1962), Kamiel Klaasse (1967) a Mark Linnemann (1962). Poprvé se zviditelnili v roce 1994 díky úspěchu ve studentské soutěži Archiprix s projektem Carstadt, který nápaditě spojoval funkci obchodního domu a garáží v historickém centru Amsterdamu. Oficiální vznik jejich ateliéru se však datuje až do roku 1997. Dnes tvoří ateliér okolo 25 členů z různých koutů světa.
NL Architects se dívají na možnosti realizací úplně jiným pohledem, než většina současných architektů. Do svých budov vkládají určitý vtip, kterým ozvláštňují a odlišují své projekty od ostatních nově vznikajících staveb. Někdy při pohledu na jejich budovy vyvstává člověku otázka „Proč vypadá zrovna takhle?“. Často se totiž zdá, že tvary některých jejich staveb nemají žádný funkční smysl, ale zároveň jim právě tato tvarová nápaditost připisuje přívlastky jako nekonvenční, originální, nápadité a snadno zamapatovatelné.
Nesoustředí se pouze na určitý typ budov – jejich tvorba zahrnuje širokou škálu odlišně funkčních realizací. Navrhli spoustu sportovních areálů, hřišť a tělocvičen, jejichž funkci někdy spojují s veřejnými prostory jako jsou kavárny nebo bary. Dále se mohou pyšnit širokou škálou kancelářských budov, urbanistickými návrhy, kostely a ještě mnohým dalším.
Za celou dobu svého trvání nasbírali na své konto již mnoho úspěchů. V roce 2005 vyhráli cenu Mies van der Rohe za Basketbar v Utrechtu, zvláštní uznání získali v soutěži o návrh projektu na revitalizaci území Černá louka v Ostravě, jedním z nedávných úspěchů NL Architects je vítězství v mezinárodní architektonické soutěži, v rámci které v amsterodamském přístavu postaví multifunkční otočné pódium Multi Mill, které bude plnit funkci malého divadla, přehlídkového módního mola a kina současně. Otáčet se bude ručně podle aktuálních potřeb a programu. Dále se mohou pyšnit letošním vítězstvím v soutěži o nový školní areál v Belgickém městečku Knokke-Heist. Všechny tyto realizace prezentují na výstavě trvající do 27. listopadu 2011.
Hned před vstupem do Galerie Jaroslava Fragnera nás trkne do očí „pojízdný les“ – stromky vyrůstající z nákupních vozíků. Až zpětně, když jsem vycházela ven, mi došlo, jak trefně charakterizují tyto bláznivé stromky jejich celkový přístup k architektuře. Bohužel musím přiznat, že poutavým začátkem nápaditost instalace končí. Stěny po obvodu místnosti jsou hustě zaskládané panely vždy s jednou, dvěma fotkami a drobnými popisky některé z jejich realizací. Člověk musí dlouho zkoumat co je na panelu vlastně za budovu, k čemu slouží a to velmi rychle unaví i zapáleného návštěvníka. Myslím, že všechny jejich stavby by si zasloužily více prostoru a nápaditější demonstraci.
Čtěte všechny články na téma NL Architects
Foto: NL Architects
Zdroj: Galerie Jaroslava Fragnera