28. února 2012 –– události –– Ondřej Krynek
Osmačtyřicetiletý čínský architekt Wang Shu je letošním laureátem prestižního architektonického ocenění The Pritzker Architecture Prize 2012. Jeho realizace stojící výhradně v Číně se vyznačují nebývalým urbanistickým citem, smyslem pro dlouhou tradici země a udržitelný rozvoj. Wang Shu se zařadí po bok dříve oceněných významných světových architektů jako Zaha Hadid, Norman Foster či Richard Rogers.
The Pritzker Architecture Prize je nejprestižnější architektonické ocenění na světě udělované každoročně už od roku 1979. Letošní laureát získá letos 25. května v Pekingu nejen bronzovou medaili ale i grant 100 000 dolarů, tedy asi dva miliony korun, na svou tvorbu. Mezi dříve oceněnými architekty jsou samá dříve či později známá jména jako Philip Johnson, James Stirling, Richard Meier, Oscar Niemeyer, Frank Gehry, Alvaro Siza, Fumihiko Maki, Tadao Ando, Renzo Piano, Jørn Utzon, Jean Nouvel, SANAA a mnozí další.
Laureátem za rok 2012 byl zvolen čínský architekt Wang Shu, který vystudoval Nanjing Institute of Technology a později prováděl výzkum a renovaci starých budov pod hlavičkou Zhejiang Academy of Fine Arts v čínském městě Hangzhou. Jeho prvním projektem bylo 3 600 metrů čtverečních velké Centrum mládeže ve městě Haining dokončené v roce 1990. O sedm let později založil se svou ženou Lu Wenyu architektonickou praxi pojmenovanou Amateur Architecture Studio. „Pro mě je řemeslník jako umělec, to jsou oba amatéři, je to totéž,“ říká k názvu studia Wang Shu, který tím staví všechny tvůrčí procesy architektury na stejně vysokou laťku.
Už v roce 2000 dokončil se svým studiem první opravdu velký projekt, kterým je paradoxně nejnověji vypadající bílá skleněná budova Library of Wenzheng College ve městě Suzhou. Velmi výraznou realizací je příjemně tradičně působící obytný komplex Xiangshan Campus z roku 2004. V roce 2005 však přichází jeho Ningbo Contemporary Art Museum a o tři roky později Ningbo History Museum, které jsou dokonalou kombinací tradičních stavebních postupů z tradičních čínských materiálů a moderní architektury. Stejně oceňovaný je i jeho Ningbo Tengtou Pavilion postavený pro Expo v Číně v roce 2010.
Lord Palumbom jakožto předseda poroty Pritzker Prizem zdůvodňuje udělení ceny takto: „Otázkou je správný vztah k minulosti, který je aktuální zejména v současné době urbanizace Číny. Současná debata je o tom, zda by místní architektura měla být zakotvena v tradici nebo by měla směřovat k budoucnosti. Wang Shu tuto debatu překonává a produkuje architekturu, která je nadčasová, hluboce zakořeněná v kontextu a přitom je stále univerzální.“
Čtěte samostatný článek Pritzker Prize 2011 dostal Eduardo Souto de Moura
Čtěte samostatný článek SANAA získali prestižní cenu Pritzker Prize 2010
Čtěte samostatný článek Peter Zumthor dostal prestižní Pritzker Prize 2009
Čtěte samostatný článek Jean Nouvel získal prestižní Pritzker Prize 2008
Foto a zdroj: Pritzker Prize