19. září 2008 –– události –– Jana Žilinková
Na jeden víkend v roce je dovoleno se dívat do určitých londýnských budov nejen klíčovou dírkou. Open House London Weekend k nim totiž nabízí klíč a otevírá tak dveře do nejzajímavějších kulturních, historických, náboženských, moderních, rezidentních, veřejných i veřejnosti jinak nepřístupných budov.
Výčet zahrnuje supermoderní projekty, politické instituce, galerie, muzea, kostely, hotely, banky, mediální sídla, vzdělávací instituce, soukromé kluby a spoustu dalších architektonických zajímavostí jako například větrný mlýn Brixton Windmill nebo čističku vod z viktoriánské éry.
Jen jeden víkend v roce můžete se vstupem zdarma porovnat moderní myšlenky architektury, přemýšlet nad historickým kontextem některé z jinak přehlížených budov nebo poodhalit roušku londýnské budoucí architektury. Zpřístupněno bude ve dnech 20. a 21. září téměř 700 objektů včetně turisticky oblíbeného kola London Eye, který v určité časy nabídne taktéž vstup volný.
Mezi největší lákadla rozhodně patří kancelářská budova City Hall s točitým schodištěm na břehu Temže, o kterou se postaral Norman Foster se svým studiem. Od stejného architekta se otevře i nedávno dokončená kancelářská budova Willis, připomínající tři různě vysoké plachty. Zajímavá bude rozhodně i relativně nedávno dokončená budova 55 Baker Street od Make Architects, jenž slouží vedení řetězce Marks & Spencer.
Mimo významných historických objektů jako Bank of England, Canada House, Jewel Tower, Freemason’s Hall a další, je možné navštívit třeba příjemně moderně řešenou školu hereckých umění St Marylebone od Gumuchdjian Architects nebo Maggie’s Centre od týmu v čele s Richardem Rogersem.
Foto: Foster + Partners, Make Architects, Richard Rogers, Gumuchdjian Architects, Centre Point a London Eye
Zdroj: Open House London