24. ledna 2013 –– události –– Helena Veličová
Tatranská galerie v Popradu u příležitosti 100. výročí budovy elektrárny, v níž aktuálně sídlí, připravila pro návštěvníky hned tři výstavy, prezentující až do 3. března současnou světovou i slovenskou architektonickou tvorbu. Tento popradský svátek architektury nabízí expozici studia Daniela Libeskinda, ateliéru OSA i výstavu o samotné budově galerie.
Největší pozornost v popradské galerii poutá určitě výstava Architektura je řeč, přinášející na Slovensko tvorbu světoznámého architekta Daniela Libeskinda a jeho studia, které založil v roce 1989 v Berlíně. Pro středoevropany je znám především intervencí do Vojenského historického muzea v Drážďanech nebo Židovským muzeem v Berlíně. V roce 2003 vyhrál soutěž na přestavbu World Trade Center v New Yorku, kde sám architekt polského původu bydlí a sídlí zde i jeho ateliér.
Kromě nesčetných komerčních a bytových projektů se Libeskind podílel i na množství staveb, přestaveb či dostaveb kulturních institucí mimo Střední Evropu. Z nejznámějších můžeme zmínit Imperiální válečné muzeum v Manchesteru, Dánské židovské muzeum v Kodani, přístavbu Královského Ontario muzea v Torontu. Právě i tato spjatost s výstavními prostory po celém světě je hlavním důvodem k prezentaci prací z Libeskindova portfolia.
Současnou domácí architektonickou tvorbu nabízí galerie prostřednictvím regionálního OSA ateliéru. Ten v roce 2005 založili architekti Miloslav Dulík a Branislav Rzyman, kteří se kromě architektury a urbanismu věnují i exteriérovému a interiérovému designu. Největší ocenění získali za rekonstrukce a obnovy budov. Prestižní cenu v soutěži Stavba roku 2010 si vysloužily za Rekonstrukci měšťáckého domu ve Spišské Sobotě a v roce 2011 jim v soutěži CE-ZA-AR byla udělena cena za obnovu Centra sociálních služeb v Popradě.
Poslední část aktuálního výstavního programu je věnována samotné galerii. Výstava s názvem Elektrárna TG 1992-2012 totiž dokumentuje transformaci budovy bývalých parních elektráren na dnešní Tatranskou galerii a zároveň nabízí možnost nahlédnout do historie výstavní činnosti této instituce.
Kromě samotných instalací výstav, které vznikly ve spolupráci s městem Poprad, Prešovským samosprávným krajem, ale i mezinárodními institucemi z České republiky, Polska a USA má galerie připraven i doprovodný program v podobě přehlídek výstav, workshopů a promítání dokumentárních filmů, ať už o samotném Libeskindovi, nebo o významném slovenském architektovi Dušanu Jurčekovi.
Čtěte všechny články na téma Daniel Libeskind
Foto a zdroj: Daniel Libeskind, OSA a Tatranská galerie