24. března 2013 –– události –– Zuzana Dobrovolná
Zářivé i ohromující světelné instalace a sochy vystavuje do 6. května londýnská Hayward Gallery. V prostorách masivní betonové budovy, postavené ve stylu art brut, je ideální temné prostřední pro představení nejlepších výkonů opomíjených umělců pracujících se světlem. Objekty vytvořené od roku 1960 po současnost vás nadchnou na výstavě Light Show.
Vše začalo v 60. letech, kdy společnost pohltil další rozvoj průmyslu, vědy a technologií, které ovlivnily celou generaci umělců. Světelné efekty přinášely vždy možnost utvářet novou realitu, atmosféru či iluze. Jako jeden z prvních umělců se elektrickému světelnému umění věnoval Američan Dan Flavin. Jeho celoživotní posedlostí se staly světelné tubusy a barevné zářivky. Umělec poznamenal, že: „…jeho dílo je to, co to je. Není to nic jiného. Nemá skrytý psychologický význam.“ Mezi jeho nejznámější práce patří Památník pro Vladimíra Tatlina jako pyramida sestavená ze sedmi zářivek. Na výstavě Light Show je prezentován nepojmenovaným objektem tvořící čtverec ze žlutých a růžových zářivých tubusů evokující iluzi prostupnosti.
První objekt výstavy vytvořil Leo Villareal. Ze stropu je zavěšených 19 600 LED světel ovládaných počítačem, který má za úkol simulovat meteorický déšť, ohňostroj, padající sníh, mraky či světlušky. Světelné sekvence se nikdy neopakují, takže každý moment strávený vedle tohoto objektu je jedinečný.
Během zimních dní plných deště je jistě jeden z nejoblíbenějších objektů S=U=P=E=R=S=T=R=T=C=T=U=R=E. Od stropu k zemi jsou do kruhů ze starých průhledných zářivek sestaveny sloupy vyzařující sluneční až nadpozemskou záři. Každý kdo se přiblíží je zasáhnut hřejivým pocitem a uklidňující atmosférou.
Samostatnou výstavní místnost si zasloužily světelně dynamické projekty Olafura Elliasona. Pravidelně probleskující bílé světlo vykresluje několik vedle sebe vodních objektů, měnící se podle úhlu světla, pohledu a intenzity osvícení. Stroboskop zde má funkci objevitelského média, které umožňuje nahlédnout na 27 vodních fontán. Vytvořené tvary připomínají spíše hřiby a proudy, které jakoby strnuly v čase či je na vteřinu někdo zmrazil.
Na celé výstavě je zastoupeno 28 světových umělců. V londýnské Hayward Gallery v Southbank Centre je možné navštívit také několik doprovodných programů, komentovaných prohlídek, večerních filmových událostí a nebo si zakoupit katalog k výstavě, která potrvá až do 28. dubna 2013.
Čtěte všechny články na téma světlo a Londýn
Foto a zdroj: Hayward Light Show