5. dubna 2013 –– události –– Marek Prokůpek
V neděli v nizozemském muzeu plakátu Affiche Museum v holandském městě Hoorn, byla zahájena výstava s názvem Tsjechische Affiche prezentující české plakáty z období 1890-1938. Více jak stovka plakátů pochází z kolekce amerického sběratele Nicholase Lowryho a návštěvníci je mohou vidět až do 16. června 2013.
Výstava Český plakát 1890-1938 v Muzeu plakátu představuje unikátní rodinnou sbírku, která nebyla doposud nikde vystavena. Nicholas Lowry je majitelem amerického aukčního domu Swan Galleries, který sídlí v New Yorku. Společně se svým otcem, který se narodil v Československu, sbírá české reklamní plakáty. V současné době jeho sbírka čítá přes 1 100 sběratelských kousků. Kurátorce výstavy Ivetě Stanislavové se ve spolupráci s Nicholasem a Georgem Lowry podařilo z této sbírky vybrat 121 plakátů, které reprezentují díla českých secesních umělců a představitelů avantgardy.
Secesní tvorba je na výstavě představena mimo jiné prostřednictvím plakátů Luďka Marolda, Arnošta Hofbauera a Františka Kysely. Plakáty z období po vzniku Československa jsou zde zastoupeny díly Ladislava Sutnara, Františka Zelenky, Václava Špály a mnoha dalšími. Vystavené plakáty, které jsou rozmístěny do dvou pater muzea, odráží tehdejší ekonomickou, sociální, kulturní i politickou situaci.
Ačkoliv je historie plakátu poměrně krátká, prošel již mnohou proměnami. Plakát jako takový se začal vyskytovat kolem roku 1850 v Paříži a postupem času se stal plnohodnotným uměleckým artiklem. Následně dochází k profesionalizaci plakátu, s čímž také souvisí fakt, že se stává samozřejmým a od roku 1904 je plakát zmiňován již jen jako součást reklamy. Kolem roku 1925 se k tvorbě plakátů dostávají opravdoví reklamní profesionálové a jsou zakládány reklamní ateliéry. Nejvýraznější osobností plakátové tvorby tohoto období je Vilém Rotter, který se učil v Paříži. Mezi další významné osobnosti patří Emil Weiss, Hanns Jakesch, Rudolf Höns, Zdeněk Rykr, Josef Wenig a další. Třicátá léta pro český plakát znamenají zlatou éru typografie, v této době tvoří důležité osobnosti českého grafického designu Ladislav Sutnar a František Muzika.
K výstavě byl vydán i dvojjazyční katalog, kterým provádí text kurátora sbírky plakátů Uměleckoprůmyslového muzea v Praze Petra Štembery. Na organizaci výstavy se podílelo také České centrum v Nizozemí a úvodním slovem výstavu zahájil velvyslanec České republiky v Nizozemska pan Jaroslav Horák.
Čtěte všechny články na téma plakát, grafika a umění
Foto a zdroj: Affiche Museum