22. května 2013 –– události –– Petra Nováková
Jedno z nejvlivnějších designových center Evropy slaví osmdesátku. Milánský Palác umění otevírá archivy a vypráví vlastní historii, která je současně svědectvím milánského kulturního života a vývoje italského designu. Triennale di Milano však nabízí i několik zajímavých výstav na téma design, umění nebo ekologie.
Poprvé se otevřely brány milánského Palazzo dell’Arte od architekta Giovanni Muzia dne 10. května 1933. Palác umění, který je považován za jeden z hlavních projevů architektury italského racionalismu, byl realizován mezi podzimem 1931 a jarem 1933 na míru a ke stálému užívání Mezinárodní výstavě moderního dekorativního a průmyslového umění a architektury alias Triennale di Milano. Výstava tvořila vedle Biennale di Venezia, Quadriennale di Roma, přehlídek futurismu a hnutí Novecento páteř výstavní politiky italského státu.
Monumentální architektura sídla Triennale di Milano v sobě spojuje neoklasicistní tvarosloví a prvky amsterdamské školy. Čisté linie, vyrovnanost hmot, dostatek přirozeného světla a delikátní vztah mezi interiérem a exteriérem charakterizují Palác umění, který samotný architekt nepovažoval za „nedotknutelnou posvátnost“, ale za jakýsi rám nebo obal výstavy, který je potřeba respektovat, ale v případě nutnosti možno adaptovat.
Při příležitosti kulatého výročí představuje Triennale di Milano unikátní výběr dobových katalogů a fotografií dokumentující milánský Palác umění jakožto umělecký gesamtkunstwerk a jako sídlo čtrnácti ročníků trienálních mezinárodních výstav užitého umění, designu a architektury, které zde byly uspořádány. Výstava potrvá do 26. května 2013.
Triennale di Milano nabízí aktuálně i další zajímavé výstavy. Pro čtenáře bude asi nejzajímavější výstava Design s podtitulem Syndrom kontaminace. Představuje několik menších expozic vyjadřujících touhu italského designu soutěžit. Zajímavou výstavou je i Expo 2015, které představuje návrhy milánského výstaviště pro světovou výstavu. Z uměleckých osobností tu fotografie vystavuje Antonio Ottomanelli, ale najdeme tu i další zajímavé expozice.
Čtěte všechny články na téma Miláno
Foto a zdroj: Triennale di Milano