2. února 2008 –– události –– Ondřej Krynek
Do neděle 3. února potrvá na holešovickém Výstavišti v Praze 19. mezinárodní veletrh nábytku, bytového textilu, doplňků a designu pod názvem Pragointerier New Design. Pojďme se podívat co opravdu nového nám veletrh připravil.
Velice dobře navštěvovaný veletrh je rozdělen do sedmi částí. První úvodní část veletrhu je montovaná hal, která ústí do samotného Průmyslového paláce. Na úvod se můžete seznámit s novými projekty developerů především v Praze a blízkém okolí. Z bohaté nabídky bydlení vyniká ze středního jakoby panelákovitého proudu jen několik málo společností. Jde především o projekty jako Residence Nábřeží, kde v Berouně u řeky Berounky vzniká přestavbou bývalého pivovaru a dostavbou nových terasovitých domů, velmi zajímavá část města.
Nejzajímavějším a asi i nejluxusnějším projektem v Praze se stává právě dokončená a plně vyprodaná první etapa Obytný soubor Krutec, která v sobě skrývá byty, rodinné domy a především vily za desítky milionů korun. Zbylá část úvodního pavilonu patří podlahovinám, kýčovým doplňkům a svítidlům, ze kterých vyniká pouze prezentace společnosti Artemide.
Druhá část, čili střední prostory Průmyslového paláce jsou věnovány bytovému textilu a ložnicím. Zde je nabídka velmi chudá. Pokud opustíme širokou nabídku matrací, dostáváme se do bytového textilu, kde jako jedna z mála vyniká nabídky firmy Orsei. Třetí část čili levé křídlo paláce je věnováno modernímu nábytku. Ve skutečnosti je moderní nábytek asi setina z vystavené nabídky a to především v zastoupení firmy in Elis a firmy Böhm.
Čtvrtá část čili pravé křídlo paláce je věnováno stylovému nábytku, a potřebám pro domácnost. V tomto případě i přes zdání jde o nábytek mírně porevolučního stylu, jen tu a tam vykukuje současnost, občas i zajímavost jako skleněný konferenční stolek.
Pátá část veletrhu čili Pavilon E je věnován kancelářskému nábytku a mírně řečeno zeje prázdnotou několika standardních židlí a stolů. Šestá a sedmá část čili Pavilon C a D jsou vzhledem k akci nesmyslně, ale vcelku návštěvnicky oblíbeně věnovány hrnčířským trhům.
Celý veletrh je určen spíše pro doplnění bytu něčím průměrným, k získání výstavní slevy nebo navázání kontaktu s novou firmou. Nepochopitelné je proč je veletrh mezinárodní, když se na něm prezentují u nás působící firmy, které maximálně dovážejí. Výsledný dojem velmi slabý.
Foto: Ondřej Lazar Krynek a vizualizace firem
Zdroj: Pragointerier New Design