15. září 2013 –– události –– Lenka Hlaváčová
Začal velkolepý London Design Festival, jedna z nejvýznamnějších každoročních událostí v oblasti designu na světě. Festivalový program se skládá z více než 300 událostí a výstav. Zakladatelé John Sorrell a Ben Evans chtějí opět povznést městskou kreativitu a přinést neobyčejnou oslavu designu. Velkým lákadlem jsou pak nekonečné schody.
London Design Festival byl založen v roce 2003 jako každoroční událost. Festival má za úkol ukázat, že Londýn je hlavní město kreativity. Pravidelně vychází jako součást festivalu průvodce, který nás informuje o událostech, výstavách a designérech spojených s daným ročníkem. Součástí je i mapa jelikož festival je rozprostřen po celém Londýně. Vstup je na většině míst zdarma. Každý ročník má také svého vítěze, který je odměněn London Design Medal. Cenu získali například Paul Smith či Zaha Hadid. Letošní ročník bude trvat až do 22. září.
Největší událostí, kterou můžete navštívit během London Design Festival je 100% Design. Letos bude trvat od 18. do 21. září. Odhaduje se, že letos událost navštíví okolo 30 000 návštěvníků. Další místo, které určitě stojí za zmínku je plovoucí kino Floating Cinema. Projekt byl spuštěn na konci července 2013 a to díky úspěchu stejného předloňského projektu. Kromě filmů je kino uzpůsobeno na workshopy, vyhlídkové plavby a na akce podél vodní cesty ve východním Londýně. Tvůrci jsou Duggan Morris Architects. Programem chtěli vyjádřit, že obyčejní lidé Londýna tvoří tak neobyčejnou a mimořádnou kulturu v tomto velkoměstě.
Urban Island na Regent’s Canal je další důležitý bod London Design Festivalu. Za uvedení do provozu můžeme být vděčni The Finnish Institute in London a The Architecture Foundation for London Wildlife Trust. Architekty jsou Erkko Aarti, Arto Ollila a Mikki Ristola. Vyrobený ostrůvek na kanále bude sloužit jako vyhlídková plošina a vzdělávací zařízení pro Camley Street Natural Park. Toto jedinečné místo navíc ztělesňuje citlivý vztah mezi člověkem a přírodou. „Jsem velmi rád, že můžeme být součástí London Design Festivalu. Experimenty na našem projektu se starými a tradičními materiály ukazují, že mohou být použity novými a inovativními způsoby. Jsme hrdí na to být součástí projektu, který přináší nový nekomerční prostor pro obyvatele Londýna,“ říká architekt Arto Ollila.
Tvůrci ostrůvku budou pořádat veřejné diskuze pro širokou veřejnost. První přednáška se bude konat 15. září a bude o náhledu jejich projektu, který bude součástí celodenního programu The Architecture Foundation. Konat se bude na plovoucím kině, které bude zakotvené v City Road Basin. Diskuzi bude předsedat Susanna Petterson, ředitelka finského institut v Londýně. Aarti, Ollila a Ristola 17. září povedou veřejné diskuze o materiálech a životním prostředí v the Victoria and Albert Museum. Třetí a poslední diskuze, Města a voda se uskuteční 20. září. Spisovatel a kurátor Jane Withers se zúčastní této diskuze o městském životním prostředí a vodě, klíčovém prvku v městském životě a designu kultury ve Finsku.
Jedním z nejzajímavějších taháků festivalu je pak instalace Endless Stair od architektonického studia Drmm. Před galerií Tate Modern stojí skulptura nekonečných schodů postavená ze dřeva, která evokuje populární bludiště. Je to další místo určené k setkávání nad lidskou kreativitou, navíc nabízí malou vyhlídku do okolí v nejvyšším bodu.
Čtěte další články na téma Londýn a Velká Británie
Foto a zdroj: London Design Festival a 100% Design