30. října 2008 –– události –– Ondřej Krynek
Čtyřmi výstavami zaměřenými na ekologickou architekturu zahajuje Galerie Jaroslava Fragnera svůj plně obnovený provoz. Výstavní projekt zvaný Zelená architektura představuje vybrané české stavby, vize architekta Mitchella Joachima, sluneční architekturu Rakouska a úspěšné projekty bienále ohleduplných realizací.
Po rekonstrukci a rozšíření výstavních prostor se Galerie Jaroslava Fragnera vrací s rozsáhlým výstavním projektem Zelená architektura, neboli čtyřmi ve stejnou dobu spuštěnými výstavami, které spojuje ekologický přístup, nízká energetická náročnost či pasivita použité architektury.
Stěžejní výstavou celého projektu je výstava Zelená architektura, která se nachází v původní a nově rozšířené galerii v prvním patře. Prezentuje se tu padesát vybraných českých staveb, které se dají charakterizovat jako kvalitní architektonická řešení s ohledem na životní prostředí. V bohatě zelenými předměty zdobené expozici se mohou návštěvníci jednoduše přesvědčit, že vystavovaná zelená architektura zapadá do kontextu krajiny a nemusí tak znamenat jen množství izolace.
V přízemí Galerie Jaroslava Fragnera se otevírá výstava Mitchell Joachim, nazvaná podle velkého newyorského architekta. Na rozměrných výstavních panelech se prezentují architektovy vize života v budoucnosti. Velkoměsta jsou podle představ ovládaná velkou technickou vyspělostí a přírodou, která je propojena s potřebami civilizace. Vše je směřováno k zelení oplývající architektuře v organických tvarech či vycházející přímo z přírodních vzorů. Mimo výstavních panelů je v boční místnosti promítána animace, která demonstruje spojení velkoměst po roztání velký ledovců a zdvižení hladin moří.
Lapidárium Betlémské kaple hostí výstavu Sluneční architektura Rakouska, která představuje nízkoenergetické a pasivní domy architektů Georga W. Reinberga a Martina Treberspurga. Už v osmdesátých a devadesátých letech bylo Rakousko jednou z vůdčích zemí v realizaci solárních projektů a dnes patří mezi evropské země s největší hustotou pasivních domů. Rozsáhlá výstava prezentuje na fotografiích a několika modelech nejdůležitější projekty dvojice architektů a představuje i masové způsoby praktického použití ekologických konceptů.
Holešovické Zumtobel Light Center představuje nejúspěšnější projekty prvního ročníku mezinárodního bienále k přírodě ohleduplných staveb. Výstava Zumtobel Group Award ukazuje nejen zajímavé řešení dřevěných budov, ale i celé komplexy, speciální solární věže kombinující větrnou a solární energii i například školní využití takovýchto staveb.
Soubor výstav Zelená architektura potrvá nejen v Galerii Jaroslava Fragnera do 14. prosince. V rámci projektu vystoupí na své přednášce 30. října osobně Mitchell Joachim, 10. listopadu Martin Treberspurg a 5. listopadu Stefan Behnisch jako autor projektu kilometr vysoké australské elektrárny.
Foto: Ondřej Lazar Krynek
Zdroj: Galerie Jaroslava Fragnera a Zelená architektura