18. února 2014 –– události –– Tomáš Holý
Bavorská Ruda připravila rozsáhlou výstavu Salvadora Dalího. Město nedaleko západočeských hranic, které je i pěšky dostupné z Železné Rudy, nabízí ke zhlédnutí na tři stovky prací španělského výtvarníka. K vidění jsou zejména grafiky inspirované literárními postavami a také několik fotografií v nové galerii nazvané Kuns(t)räume.
Vystavené převážně barevné tiskové litografie, dřevoryty a rytiny se značně vymykají Dalího dílu, které je skrze jeho olejomalby a sochy známé po celém světě. Výtvarník při vytváření četných grafik vycházel zejména ze světové literatury, díky čemuž vznikly obsáhlé tematické cykly.
Mezi nejznámější beze sporu patří litografie věnovaná Donu Quijotovi. Salvador Dalí ilustroval tento román fascinujícím způsobem, protože při práci využíval neobvyklé nástroje, jako například roh nosorožce. Při experimentování se dostal například i k tomu, že házel na plátno sáčky s barvou. K vidění je i soubor sta listů k Danteho Božské komedii, kde se střídají ponuré vize se sentimentálními a smyslnými scénami.
„Největší zvláštností jsou ale tzv. Caprichos, 80 rytin suchou jehlou, ve kterých Dalí surrealisticky přepracoval rytiny Francisca de Goyi. Goya tematizoval politické a sociální nespravedlnosti své doby stejně jako iracionalitu člověka a tato témata Dalí nově interpretoval. Opravdovou raritou jsou vzácné fotokoláže stejně jako Dalího trojdimenzionální grafiky s názvem 10 receptů na nesmrtelnost. Kromě Hledání pokladu Svatého Grálu je možné obdivovat rovněž i ilustrace k Alence v říši divů a další vzácnosti z Dalího tvorby,“ upozornili organizátoři výstavy.
Expozici doplňují dvě desítky fotografií českého fotografa Václava Chocholy. V roce 1969 se mu podařilo setkat se s Dalím v Paříži a zvěčnit jej na černobílých snímcích. Chocholova práce je dobře známa z četných výstav v Praze.
Čtěte další články na téma Salvador Dalí
Foto: Kuns(t)räume a Václav Chochola
Zdroj: Kuns(t)räume